W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Margonin gości u siebie uchodźców z Ukrainy

31.03.2022

Mija miesiąc od kiedy Margonin gości u siebie uchodźców z Ukrainy. Kobiety i dzieci z pogrążonych w wojnie rejonów dotarły do miasta wieczorem 4 marca, transportem zorganizowanym przez Urząd Gminy.

ludzie siedzący na krzesłach przy stołach w sali Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Margoninie, dwie osoby stoją

- Chcieliśmy zapewnić naszym Gościom jak najlepsze warunki – mówią wolontariusze. – Nie było by to możliwe bez zaangażowania całej lokalnej społeczności. Zbiórkę najpotrzebniejszych produktów spożywczych, higienicznych oraz tekstyliów prowadził Miejsko - Gminy Ośrodek Kultury, lokalne stowarzyszenie zorganizowało zbiórkę pieniędzy, restauratorzy przygotowywali posiłki.  – Na początku potrzeby były duże, rodziny przyjechały z  dorobkiem życia spakowanym w kilku tobołkach, wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy udawało się zorganizować niemal w mgnieniu oka. Mieszkańcy Margonina wykazali się ogromną empatią.

Pierwsze dni w Margoninie to przede wszystkim czas na odpoczynek, konieczny po kilkudniowej podróży i stresie. Kolejne tygodnie to czas porządkowania kwestii formalnych. Kilku Paniom udało się już podjąć pracę, są też kolejne oferty dla pozostałych.

Najmłodsze dzieci uczęszczają już do Przedszkola, starsze zostały przyjęte do Szkoły Podstawowej w Margoninie – poinformował Burmistrz Margonina, Janusz Piechocki.  Uczniowie obu placówek przygotowali dla nowych kolegów wyprawki szkolne, przeznaczając na ten cel środki zebrane podczas kiermaszu ciast i innych akcji charytatywnych. Kilkoro dzieci rozpoczęło także treningi  w lokalnym klubie piłkarskim „Leśnik Margonin”.

- Nasi Goście, mimo traumy, jaką przeżyli, są otwarci i chętnie integrują się z mieszkańcami miasta – mówią wolontariusze. Wskazują, że dało się to dostrzec w ubiegłą niedzielę podczas koncertu charytatywnego „Dzieciom Ukrainy” zorganizowanego przez Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Margoninie. - Było to pierwsze wydarzenie kulturalne, w którym mogliśmy uczestniczyć razem z nimi. Mamy nadzieję, nie ostatnie. – dodają.

{"register":{"columns":[]}}