W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Gmina Margonin ewakuowała kobiety i dzieci

09.03.2022

Na prośbę Prezydenta Chełma Jakuba Banaszka Gmina Margonin pomogła w ewakuacji kilkudziesięciu kobiet i dzieci z ogarniętej wojną Ukrainy. Całą noc w czwartek i piątek pojazdy Gminy brały udział w transportowaniu osób potrzebujących na granicy w Dorohusku, Chełmie a dziewczyny będące na co dzień pracownikami Ośrodka Kultury i gminy pomagały w punkcie recepcyjnym Hali Mosir w Chełmie.

ludzie siedzący na krzesłach przy stołach w sali Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Margoninie, trzy osoby stoją, dwie z nich pochylają się nad stołami

Bezpośrednio do Margonina udało się kilkadziesiąt osób w większości dzieci i kobiety, które wolontariuszki z Margonina zaopatrzyły w niezbędne na czas podroży rzeczy. Wcześniej z Margonina przywieziono kanapki i inny prowiant mleko, kawę i herbatę. Autokar został przygotowany do transportu na jego pokładzie znalazły się gorąca woda, kanapki, inny prowiant i środki medyczne. W drodze na granicę obydwa pojazdy zabrały dary od mieszkańców Margonina, które zostały tam niezwykle precyzyjnie rozdzielone. Materce, koce, karimaty, śpiwory i jedzenie dla dzieci oraz środki higieniczne zostały przekazane punkowi recepcyjnemu, który we wczesnych godzinach rannych świecił pustkami i wsparcie od mieszkańców było bezcenne szczególnie w zakresie środków higieny i materacy, dzięki którym w nocy udało się znaleźć dodatkowy nocleg dla kilkunastu osób. Natomiast środki opatrunkowe, latarki itp. zostały przekazane bezpośrednio osobom udającym się na front walki na terenie Ukrainy. Pozostała część została przekazana do konwoju udającego się w głąb zaatakowanego kraju. Większość przybyłych osób została umieszczona w obiektach gminy. Gmina Margonin bez chwili namysłu pomogła potrzebującym, nie oglądając się na służby wojewody i inne samorządy oraz fakt, czy otrzyma z tego tytułu wsparcie. Nie można pozostać obojętnym na okrucieństwo jakie dzieje się na terenie Ukrainy i cierpienie dzieci jakie jest tego konsekwencją. Dlatego Burmistrz Janusz Piechocki już na drugi dzień po wybuchu wojny podjął decyzję o uruchomieniu rezerwy celowej w ramach zarządzania kryzysowego i wsparciu potrzebujących. Szczególnie gmina Margonin czuje się odpowiedzialna, bo często na festiwalach folklorystycznych goszczą zespoły z Ukrainy Soneczko, czy Junist.  Do Margonina autokar dotarł w późnych godzinach wieczornych, gdzie na gości czekała przygotowana przez wolontariuszy kolacja. W pomoc osobom przybyłym zaangażowało się wielu bezinteresownych wolontariuszy z gminy, ze szkoły i innych jednostek. Wśród wolontariuszy był też Minister Grzegorz Piechowiak, który pomógł w kontakcie z Prezydentem Chełma oraz burmistrz Janusz Piechocki. Gmina nadal będzie pomagała potrzebującym, cały czas trwa zbiórka darów oraz dodatkowa zbiórka pomocy medycznych i sprzętu dla szpitala w Kowel, który zwrócił się do Margonina z dramatycznym apelem.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}