W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Dożynkowa niedziela w Zbyszewicach

06.09.2022

W niedzielę w Zbyszewicach odbyły się dożynki gminno – parafialne. Doroczne dziękczynienia za plony miało niezwykle uroczystą i bogatą oprawę.

3 osoby i wieniec dożynkowy na scenie, w tle napis Święto chleba Zbyszewic 2022

Dożynki rozpoczęła msza święta w kościele w Żoniu, w intencji rolników ich rodzin będąca podziękowaniem za tegoroczne plony. Następnie korowód dożynkowy złożony z bryczek, maszyn rolniczych oraz wozów z wieńcami dożynkowymi ze wszystkich sołectw gminy Margonin oraz Pawłowa Żońskiego przeszedł na miejsce uroczystości na plac przy sali wiejskiej w Zbyszewicach.  Korowód prowadziła Orkiestra Dęta Parafii Królików.  Obrzęd chleba, w którym udział wziął gospodarz wydarzenia Burmistrz Janusz Piechocki oraz starostowie dożynek Edyta Waloszak oraz Oktawian Słomka, wykonał zespół Wisła z Płocka. Obrzęd tym razem nawiązywał do tradycji kurpiowskich. W swoim dorocznym przemówieniu burmistrz Janusz Piechocki dziękował rolnikom za trud tegorocznych plonów oraz wskazywał na ogromne koszty tych zbiorów wynikające z inflacji, wzrostu cen nawozów i paliw. Zapewnił jednocześnie, że gmina nie będzie w sposób drastyczny podnosiła podatków, opłat lokalnych oraz cen za wodę i ścieki, tak aby ulżyć w tych trudnych czasach mieszkańcom. Muzyczną ucztą dla 2 tysięcy zgromadzonych gości był koncert zespołu Wisła, który potwierdził, że stanowi polską czołówkę zespołów folkowych, a artyści zespołu trafiają wprost do zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze. Dożynkom towarzyszyły liczne atrakcje takie jak wspólne gotowanie bigosu gdzie rozdano ponad 500 porcji tego regionalnego przysmaku, wystawy potraw regionalnych i przysmaków. Dopełnieniem muzycznej części wydarzenia był koncert Orkiestry Dętej Parafii Królików, po którym nastąpiło rozstrzygniecie konkursu na wieniec i ogłoszenie zwycięscy- sołectwa Próchnowo. Wieczorem na zakończenie, odbyła się wspólna zabawa połączona z koncertem zespołu Szpilki.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}