W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Chwała bohaterom - rocznica Powstania Wielkopolskiego - 2023

04.01.2024

W Radwankach w miejscu pamięci krwawych bitew z lutego i marca 1919 roku odbyły się uroczystości z okazji 105 rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

poczty sztandarowe

Po raz pierwszy te uroczystości na terenie gminy odbyły się poza Margoninem, a okazją do tego stało się niedawne zakończenie budowy pomnika Powstańców Wielkopolskich w Radwankach. W uroczystości udział wzięły władze samorządowe z burmistrzem Januszem Piechockim na czele, społeczność sołectwa Radwanek oraz krewni Powstańców Wielkopolskich z Radwanek, Margonina i okolicznych miejscowości. Przejmującym momentem wydarzania był apel pamięci, gdzie do apelu wzywano poległych pod Radwankami i spoczywających na tamtejszym cmentarzu. W swoim przemówieniu burmistrz Janusz Piechocki nawiązał do miejsca w jakim się odbywa uroczystość i podkreślił, że pomnik był oddolną inicjatywną wybrany przez lokalną społeczność, a w miejscu tym dość niespodziewanie w 2019 r. podczas swojej wizyty w Margoninie stanęła głowa państwa Polskiego Prezydent Andrzej Duda. Ponadto burmistrz Janusz Piechocki prosił, aby kultywować pamięć o tych którzy przelewali krew za wolną Polskę. Uroczystość uświetnił koncert oraz asysta Orkiestry Dętej PAK KWB Konin pod batutą Mirosława Pacześnego, natomiast posterunek honorowy zapewnili żołnierze 122 Batalionu Lekkiej Piechoty w Dolaszewie. Młodzież z miejscowej szkoły im. Powstańców Wielkopolskich przedstawiła montaż słowno muzyczny przywołujący historie bitwy o Radwanki. Zwieńczeniem wydarzenia był pokaz pirotechniczny wykonany przez strażaków z gminy Margonin. Po zakończeniu uroczystości wszyscy zostali zaproszeni na grochówkę przygotowaną przez sołectwo Radwanki.

Wideo

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}