W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót
logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Budowa miejsca pamięci Powstańców Wielkopolskich

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W ramach przyznanego dofinansowania w wysokości 41 000,00 zł Gmina rozpocznie budowę miejsca pamięci Powstańców Wielkopolskich pochodzących z Margonina i okolic. Inwestycja polegająca na budowie monumentalnego pomnika na terenie cmentarza parafialnego wyceniona jest na ponad 100 000,00 zł. Przygotowanie do realizacji projektu rozpoczęło się już zimą br., kiedy powstał wstępny projekt obiektu. Zadania podjął się światowej klasy artysta rzeźbiarz, pochodzący z Poznania Robert Sobociński, znany lokalnym mieszkańcom m.in. z rzeźby Starego Marycha przy ul. Półwiejskiej w Poznaniu. Pomysł upamiętnienia Powstańców Wielkopolskich zrodził się w związku z przyszłorocznymi obchodami zarówno 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jak i 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Swoim wyglądem pomnik ma nawiązywać do historycznego wydarzenia, jakim było zajęcie Notecka (fortel na moście w Białośliwiu).

W ramach inwestycji na nowe miejsce przeniesiona zostanie znajdująca się obecnie w centralnym punkcie cmentarza parafialnego tablica upamiętniająca ponad 100 bohaterów poległych w czasie walk Powstania Wielkopolskiego.

Zwieńczeniem tegorocznych prac będą uroczyste obchody 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które odbędą się 27 grudnia 2017 r. na placu, przy nowo powstałym pomniku.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}