W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Żywa lekcja historii

30.10.2023

Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” – słowa wypowiedziane tak dawno przez Marszałka Józefa Piłsudskiego, jakże są aktualne i dziś. Tradycyjnie w przededniu Dnia Wszystkich Świętych wraz z uczniami klas czwartych szkół podstawowych z Bąkowej i Ciepielowa złożyliśmy wieńce oraz zapaliliśmy biało – czerwone znicze na pomnikach i grobach związanych z II wojną światową i historią gminy Ciepielów

Wójt z uczniami przy grobie żołnierzy WP

Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” – słowa wypowiedziane tak dawno przez Marszałka Józefa Piłsudskiego, jakże są aktualne i dziś. Tradycyjnie w przededniu Dnia Wszystkich Świętych wraz z uczniami klas czwartych szkół podstawowych z Bąkowej i Ciepielowa złożyliśmy wieńce oraz zapaliliśmy biało – czerwone znicze na pomnikach i grobach związanych z II wojną światową i historią gminy Ciepielów. Nasza wizyta na żołnierskich grobach, to dla młodzieży, przede wszystkim żywa lekcja historii, w której wójt Artur Szewczyk przedstawił uczniom naszych szkół wydarzenia związane z II wojną światową. Jest przesłaniem dla młodzieży gminy Ciepielów, do pokojowego współżycia między narodami tak, aby nigdy do takich tragedii jak w II wojnie światowej nie dochodziło. Odwiedziliśmy groby żołnierzy na cmentarzu w Antoniowie ( grób – pomnik żołnierzy września 39) i Ciepielowie ( między innymi grób rodziny „Kowalskich”, grób Władysława Owczarka, grób lotnika Mariana Futro, grób wójta Bogdana Czapli, grób żołnierzy spod Dąbrowy, Władysława Owczarka, dr Mariana Papuzińskiego, grób rodziny Siepietowskich, wicemarszałka Długosza), miejsce pamięci narodowej w Starym Ciepielowie i Świesielicach, miejsce pamięci narodowej w Dąbrowie, miejsce pamięci w Chotyzach (pomnik płk. Władysława Owczarka), a na zakończenie wieniec i znicze złożyliśmy przed pomnikiem Jana Sońty „Ośki” w Ciepielowa. PAMIĘTAJMY - Będąc na cmentarzach w naszej gminie nie zapominajmy o mogiłach żołnierskich.

{"register":{"columns":[]}}