W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Charakterystyka Gminy Ciepielów

Gmina Ciepielów położona jest w województwie mazowieckim, w południowo – wschodniej części ziemi radomskiej, w powiecie lipskim. Od zachodu graniczy z gminami Iłża i Kazanów, od północy z gminą Zwoleń, od wschodu z gminą Chotcza, od południa  z gminami Lipsko, Sienno  i Rzeczniów. Gmina położona jest w malowniczej dolinie rzeki Iłżanki, na szlaku komunikacyjnym Warszawa – Tarnobrzeg.

Centrum gminy – miejscowość Ciepielów jest jedną z 29 jednostek pomocniczych gminy a także siedzibą władz gminy. Posiada pełną infrastrukturę w zakresie: kanalizacji, wodociągów, telefonii, światłowodów, dróg, chodników. Działają tu liczne placówki handlowe (11 sklepów w tym 5 spożywczych) i usługowe (stacja paliw, restauracja, pizzeria, apteka, 4 zakłady fryzjerskie, salon kosmetyczny, kwiaciarnia, 3 zakłady mechaniki pojazdów, piekarnie, skład materiałów budowlanych), 2 banki, poczta, przychodnia lekarska, przychodnia weterynaryjna, Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowe „ROL- MOT” Spółka z o.o.. Warunki życia w gminie Ciepielów nie ustępują miejskim standardom, a jej dodatkowym atutem są okoliczne lasy i rzeka Iłżanka oraz piękna przyroda.

Gmina jest bardzo dobrze skomunikowana z okolicznymi miastami: Radom, Puławy, Lublin, Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice, Iłża, Kozienice,. Przez jej teren przebiega droga krajowa nr 79, łącząca Warszawę z Tarnobrzegiem. Ciepielów z roku na rok staje się piękniejszy, bogatszy. Jeszcze do niedawna wyglądały jak średniej wielkości wieś, dzisiaj przypominają ładne miasteczko. Miejscowość Ciepielów ciągle się rozbudowuję. Nowe domy i budynki nadały jej nowoczesności nie przysłaniając walorów dziedzictwa kulturowego. Wyraźnie widać, że jest to miejscowość, która autentycznie pełni funkcję głównego ośrodka gminy, zapewniając zaspokojenie podstawowych potrzeb mieszkańców – socjalnych, oświatowych, kulturalnych, zdrowotnych, usługowych i innych.

Na ternie gminy położone są następujące wsie: Antoniów, Anusin, Bąkowa, Bielany, Borowiec, Chotyze, Ciepielów, Ciepielów Kolonia, Czarnolas, Czerwona, Dąbrowa, Drezno, Gardzienice Kolonia, Kałków, Kawęczyn, Kochanów, Kunegundów, Łaziska, Marianki, Pasieki, Pcin, Podgórze, Podolany, Ranachów B, Rekówka, Sajdy, Stare Gardzienice, Stary Ciepielów, Świesielice, Wielgie, Wólka Dąbrowska. Administracyjnie gmina podzielona jest na 29 sołectw.

{"register":{"columns":[]}}