W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Bezpłatne badania laryngologiczne - projekt profilaktyki nowotworów głowy i szyi

W związku z realizacją przez Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego oraz Klinikę Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej UM w Poznaniu programu profilaktyki nowotworów głowy i szyi – „Daj sobie szansę” serdecznie zapraszamy wszystkie osoby w wieku 40-65 lat na bezpłatne, specjalistyczne badania laryngologiczne ( nr rejestracji 503 414 178)

Plakat dotyczący projektu „Daj sobie szansę”

Nowotwory głowy i szyi w Polsce stanowią około 6% nowotworów i są przyczyną około 5% zgonów  z powodu choroby nowotworowej.. Są one silnie związane z czynnikami środowiskowymi   i stylem życia, szczególnie z paleniem tytoniu, piciem alkoholu, promieniowaniem UV i szkodliwym warunkami pracy. Szczególną uwagę w ostatnich latach zwracają zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, który wbrew pozorom również związany jest z zachorowaniem na nowotwory głowy i szyi.

Nowotwory głowy i szyi to nowotwory zlokalizowane w obrębie jamy nosowej i ustnej, języka, gardła, krtani, ślinianek, zatok oraz ucha. Niestety, pojawiające się objawy nie są charakterystyczne, a pierwsze symptomy mogą przypominać zwykłe przeziębienie. 

Do najbardziej charakterystycznych i najczęstszych objawów nowotworów głowy i szyi zaliczamy:

  • narastający ból gardła, 
  • długotrwale utrzymująca się chrypka,
  • otalgia, czyli ból ucha bez stanu zapalnego ucha środkowego, 
  • uczucie „zawadzania” podczas połykania,
  • niegojące się owrzodzenia, czerwone lub białe naloty w jamie ustnej,
  • pieczenie lub drętwienie języka, 
  • jednostronna niedrożność nosa lub krwawienie z nosa,
  • guz na szyi. 

Badania są finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego i wdrażane w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, dlatego dla pacjentów są bezpłatne. Badania realizowane są w Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego UM przez wykwalifikowany zespół Specjalistów. Odbywają się one poza tradycyjną kolejnością, a maksymalny czas oczekiwania na wizytę to dwa tygodnie.
 

Materiały

Plakat dotyczący projektu „Daj sobie szansę”
Plakat​_-​_Daj​_sobie​_szansę​_(1).pdf 0.56MB
Informacje dotyczące projektu „Daj sobie szansę”
Broszura-​_Daj​_sobie​_szansę​_(2).pdf 4.05MB
{"register":{"columns":[]}}