W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko jednym z prelegentów podczas VIII Europejskiego Kongresu Samorządów

09.03.2023

To było jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu każdego samorządu – w dniach 6-7 marca 2023 w Mikołajkach odbył się VIII Europejski Kongres Samorządów z udziałem przedstawicieli samorządów, przedstawicieli władz centralnych, biznesu, nauki, kultury, mediów, organizacji pozarządowych oraz delegacji samorządowców z zagranicy. Uczestniczył w nim w roli prelegenta Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko.

Starosta Hajnowski podczas panelu

Polityka społeczna, inwestycje, zielona energia, cyfryzacja, fundusze unijne, współpraca międzynarodowa, gospodarka i finanse, bezpieczeństwo w kontekście regionalnym i globalnym – przekrój tematyczny Kongresu był niezwykle rozległy.  Odbyło się blisko 170 paneli dyskusyjnych, wśród prelegentów wystąpił także Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko. Podczas panelu dyskusyjnego „Samorządy w obliczu zagrożeń. Jak jesteśmy przygotowani na kryzysy?” z udziałem Starosty, poruszono tematy dotyczące funkcjonowania samorządu i społeczności lokalnych w trakcie pandemii COVID-19, ponadto omówiono wyzwania związane z migracją uchodźców z Ukrainy, w tym konieczność przygotowania i wdrażanie planów integracji społecznej i zawodowej obywateli z Ukrainy na poziomie lokalnym i krajowym. Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko zwrócił uwagę także na kryzys klimatyczny, szczególnie w kontekście zagrożenia pożarowego na przykładzie sytuacji w Puszczy Białowieskiej a także szerszy kontekst kryzysu migracyjnego, rozwijającego się u bram krajów Europy Wschodniej, de facto granicy Unii Europejskiej.  I w jednym, i w drugim przypadku, należy wypracować rozwiązania na poziomie ponadlokalnym, przy wspólnej kooperacji władz centralnych z samorządem terytorialnym oraz odpowiednimi służbami. Odnosząc się do roli współpracy jako elementu kluczowego dla osiągnięcia stabilizacji i bezpieczeństwa państwa, Starosta Hajnowski poruszył sprawę kryzysu na polsko – białoruskiej granicy, dotyczącego nielegalnego przekraczania wschodniej granicy Unii Europejskiej. W ocenie Starosty Hajnowskiego, współpraca lokalnych samorządów z instytucjami rządowymi i ze służbami mundurowymi w tej trudnej sytuacji, pozwoliła wypracować rozwiązania wpływające na poziom  bezpieczeństwa.

Wiedza, wymiana doświadczeń, możliwość bezpośrednich rozmów z przedstawicielami rządu, innych samorządów i krajów sąsiednich – udział w Kongresie ma wymiar niezwykle merytoryczny, ponadto stwarza możliwość promocji regionu, pokazanie jego mocnych stron i możliwości gospodarczo – rozwojowych. Niemałe poruszenie wśród moich rozmówców wzbudził fakt ogromnego doświadczenia samorządu powiatu hajnowskiego w kwestii realizacji projektów unijnych przy wykorzystaniu unijnych instrumentów finansowych, jakimi są Program Polska – Białoruś – Ukraina 2014-2020, teraz już Polska – Ukraina, Program Polska Wschodnia czy Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Mam nadzieję, że nawiązane podczas Kongresu kontakty, także z przedstawicielami samorządów z Ukrainy, znajdą swoje odzwierciedlenie w dalszym budowaniu wizerunku regionu jako miejsca atrakcyjnego gospodarczo i turystycznie, ponadto przyczynią się do realizacji projektów w nowej perspektywie finansowej w ramach EUROREGIONU Puszcza Białowieska oraz programów unijnych – Polska – Ukraina i innych.

Katarzyna Miszczuk

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}