W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Plan Energetyczny dla Powiatu Hajnowskiego

Powiat Hajnowski jako jedyny powiat w kraju posiada tego typu szczegółową analizę zasobów i perspektyw energetycznych w dziedzinie niekonwencjonalnych źródeł energii.

logotyp dla projektu: cztery loga

Powstanie Planu energetycznego zachowania czystości powietrza i ochrony klimatu dla Powiatu Hajnowskiego to efekt realizacji polsko – niemieckiego projektu „Zasobooszczędny rozwój regionalny na Podlasiu”. Projekt był realizowany w latach 2015 – 2019, partnerzy projektu: Fundacja Euronatur, Stowarzyszenie Energievision Frankenwald e.V. Powiat Hajnowski

Plan zawiera m.in. omówienie sytuacji energetycznej regionu - szacunkowe koszty energii w Powiecie Hajnowskim wykorzystywanej na potrzeby przemysłu, instytucji publicznych i mieszkańców pochłaniają aż 327 mln zł rocznie - na zakup energii obejmującej prąd, ciepło i mobilność wydajemy więc 1 mln dziennie! Ta ogromna kwota może być zmniejszona nawet o 40 % poprzez zastosowanie odnawialnych źródeł energii! Jak dowodzą przeprowadzone wyniki badań odnośnie zasobów i możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii w Powiecie Hajnowskim, tj. instalacji solarnych, fotowoltaicznych, elektrowni wiatrowych oraz biomasy mamy ogromny potencjał w tym zakresie. Dokument wskazuje również, jakie działania należy przeprowadzić w obecnych budynkach użyteczności publicznej, oświetleniu ulicznym, żeby zaoszczędzić dużą ilość obecnie traconej energii. Kalkulacji dokonano po wnikliwej analizie uwarunkowań przyrodniczych, geograficznych a także intensywnej, obopólnej współpracy polegającej na wymianie informacji.

Podstawą planu energetycznego jest integracja rozwoju gospodarczego z postępem OZE dających możliwość produkcji energii na miejscu. Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii pozwoli ograniczyć import energii z zewnątrz, co realnie wpłynie na stan naszych portfeli (w ramach „przyziemnego” przykładu weźmy rachunek za prąd – jedną z najdroższych składowych faktury jest opłata przesyłowa, która ze względu na położenie województwa do tanich nie należy).

„Plan energetyczny, zachowania czystości powietrza i ochrony klimatu dla Powiatu Hajnowskiego” ma być podstawą do podejmowania decyzji samorządów w zakresie wdrażania inwestycji na bazie odnawialnych źródeł energii i ubiegania się o ich dofinansowanie ze środków unijnych i krajowych. Dokument potwierdza, że możemy stać się regionem samowystarczalnym energetycznie, a zastosowanie odnawialnych źródeł energii może przyczynić się do rozwoju regionu i podniesienia jakości życia mieszkańców.

Współpraca polsko – niemiecka w dziedzinie promocji OZE jest kontynuowana: w latach 2018 – 2020 realizowano projekt polegający na utworzeniu w regionie Centrum Kompetencji w obszarze Energii Odnawialnych i Efektywności Energetycznej. Centrum funkcjonuje do dziś.
Zgłaszając się do Centrum otrzymacie:

  • niezależną informację na temat korzyści z zastosowania OZE,
  • fachowe doradztwo odnośnie wyboru konkretnych rozwiązań dla Twojego domu,
  • nieodpłatną ocenę budynku pod kątem aktualnego zużycia energii,
  • propozycję rozwiązań energooszczędnych, a także doradztwo odnośnie możliwości dofinansowania z funduszy unijnych i krajowych,
  • pomoc w zakresie wypełniania i rozliczania wniosków o dofinansowanie,
  • namiary na podlaskie firmy działające na rynku OZE - dzięki temu macie możliwość bezpośredniego kontaktu z wykonawcą, co jest niezwykle istotne również dla późniejszych serwisów gwarancyjnych.

I to wszystko BEZPŁATNIE!

Adres biura projektu:
ul. 3 Maja 25 a, 17-200 Hajnówka
Godziny pracy:
Poniedziałek – piątek 7.30 – 15.30
Telefon: +48 85 682 21 69

Materiały

preznetacja planu, która miała miejsce 01.04.2019 r.
preznetacja Planu.pdf 12.47MB
Plan Energetyczny cz. 1 - Daty ramowe - Infrastruktura energetyczna - Rejestr ciepła
Plan Energetyczny cz. 1.pdf 6.69MB
Plan Energetyczny cz. 2. Bilans energetyczny, emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń - Analiza potencjału
Plan Energetyczny cz. 2..pdf 7.07MB
Plan Energetyczny cz. 3 - Rozważania szczegółowe - Prognozy i scenariusze - Udział zainteresowanych stron
Plan Energetyczny cz. 3.pdf 8.41MB
Plan Energetyczny cz. 4 - środki i zalecenia dotyczące działań
Plan Energetyczny cz. 4.pdf 2.65MB
{"register":{"columns":[]}}