W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Mądre leczenie seniorów

13.08.2021

Starostwo Powiatowe w Hajnówce przyłączyło się do kampanii „Mądre leczenie to szybszy powrót do zdrowia”

Certyfikat dla Starostwa Powiatowego w Hajnówce partnera ogólnopolskiej kampanii społecznej

W Polsce aż 1/3 Polaków po 65 roku życia przyjmuje od kilku do kilkunastu leków dziennie. Do tego często dobierane są różnego rodzaju suplementy, zażywane bez konsultacji z lekarzem. Polipragmazja- czyli zażywanie zbyt wielu medykamentów jednocześnie znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia niekorzystnych interakcji i może powodować groźne powikłania a nawet zagrożenie dla zdrowia i życia.
Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia grupą pacjentów, która bardzo często nadużywa leków są seniorzy. Wynika to najczęściej z występujących u osób starszych kilku schorzeń równocześnie. Specjaliści przepisują leki na poszczególne choroby, często nie pytając pacjentów o to na co jeszcze się leczą i jakie preparaty już przyjmują. Nadużywanie i niewłaściwe przyjmowanie leków, może powodować, że osoby starsze nie tylko będą miały kłopoty z wyleczeniem, ale wręcz pogorszą swój stan zdrowia.

Dlatego też, Starostwo Powiatowe w Hajnówce przyłączyło się do kampanii „Mądre leczenie to szybszy powrót do zdrowia” organizowaną przez PASMI - Polski Związek Producentów Leków bez Recepty pod patronatem honorowym Ministerstwa Zdrowia, Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Akcję wspiera także Stowarzyszenie MANKO, wydawca Magazynu Ogólnopolski Głos Seniora.

Akcja pt. „Mądre leczenie to szybszy powrót do zdrowia” ma na celu wsparcie pacjentów i lekarzy w odpowiedzialnym stosowaniu i nienadużywaniu leków. Wraz z organizatorami kampanii zachęcamy seniorów do tego by założyli sobie specjalny zeszyt, w którym będą zapisywali jakie leki i suplementy aktualnie przyjmują: nazwę produktu; dawkę/postać, substancje zawarte w produkcie oraz ile razy dziennie (o której godzinie) biorą dany preparat.
Taki spis warto pokazać lekarzowi pierwszego kontaktu i zapytać czy bierze się leki prawidłowo (czy np. jeden z leków nie znosi działania innego).

Zeszyt warto mieć go przy sobie przy wizycie u lekarzy specjalistów. Pokazanie takiego spisu zwiększy skuteczność leczenia i przyspieszy powrót do zdrowia. Będzie nie tylko ułatwieniem pracy lekarza, ale jednocześnie zaoszczędzi jego czas, który będzie mógł poświęcić na dokładniejszy wywiad i rozmowę z pacjentem.  na czynności szczególnie istotne z punktu widzenia pacjenta. Większa wiedza o tym, co senior w danym momencie przyjmuje, pozwala na lepsze dobranie leków, pod kątem uniknięcia między nimi niebezpiecznych interakcji oraz wystąpienia objawów niepożądanych.

Uczulamy także naszych lekarzy do pytania seniorów o wszystkie medykamenty, które przyjmują i doradzanie im jak i kiedy je przyjmować. Także bliskich prosimy o zachęcanie swoich rodziców i dziadków do prowadzenia spisu – dzienniczka przyjmowanych aktualnie leków.
Madre, świadome leczenie w porozumieniu z lekarzem przyniesie szybszy powrót do zdrowia.
I tego życzymy wszystkim seniorom naszego powiatu.

Joanna Troszczyńska - Reyman
WydziałSpraw Społecznych

Materiały

Certyfikat potwierdzający udział w kampanii
Certyfikat.pdf 0.30MB
{"register":{"columns":[]}}