W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Kariera w służbach mundurowych? Z Polakiem to możliwe!

06.03.2023

Specjalistyczna wiedza, poznawana w praktyce, kontakt ze służbami mundurowymi podczas wspólnych ćwiczeń, a w niedalekiej przyszłości – szansa na karierę w służbach mundurowych. Samorząd Powiatu Hajnowskiego zainwestował w rozwój oferty edukacyjnej I LO w Hajnówce, wprowadzając Oddział Przygotowania Wojskowego – inwestycja zwróci się z nawiązką!

Przysięga pierwszego rocznika

Uczniowie uczęszczający do Oddziału Przygotowania Wojskowego już na etapie nauki w liceum wezmą udział w szkoleniu z przygotowania wojskowego na poziomie teoretycznym i praktycznym (w tym zajęcia na poligonie wojskowym, zajęcia z samoobrony, strzelectwa sportowego, kurs pierwszej pomocy).  Szkolenie składa się z 4 bloków tematycznych: podstawy wychowania wojskowego, szkolenie bojowe, szkolenie logistyczne, szkolenie z wybranych przepisów. Uczniowie poznają realia pracy w wojsku, bo zajęcia są realizowane we współpracy m.in. z 1 Brygadą Wojsk Oborny Terytorialnej. 

Przykładowo w trakcie ferii zimowych wzięli udział w ćwiczeniach z 18. Białostockim Pułkiem Rozpoznawczym. Uczestnicy mieli okazję nauczyć się podstaw posługiwania bronią, strzelania z wykorzystaniem symulatorów i systemów treningowych, a także dowiedzieć się jak przetrwać w trudnych warunkach. Umiejętności i wiedza nabyte w trakcie nauki w naszym liceum z pewnością ułatwią aplikację do służb mundurowych! I nie są to czcze zapowiedzi. Nauka w oddziale wojskowym to realne korzyści na przyszłość, a każdy kadet – absolwent zyskuje:

  • możliwość odbycia skróconej służby przygotowawczej (tylko 12 dni szkolenia), która stanowi bezpośrednią przepustkę do zawodowej służby wojskowej;
  • gwarancję dodatkowych punktów rekrutacyjnych przy aplikowaniu do uczelni wojskowych (maksymalna liczba punktów - 9 pkt, przy ocenie motywacji do służby wojskowej podczas rozmowy kwalifikacyjnej);
  • pierwszeństwo w trakcie naboru do Terytorialnej Służby Wojskowej oraz preferencje przy realizacji programu Legia Akademicka skierowanego do studentów kierunków cywilnych;
  • uczestnictwo w obozach i zajęciach specjalistycznych prowadzonych przez doświadczonych instruktorów, w tym możliwość korzy stania z obiektów wojskowych (udział w zawodach pomiędzy klasami wojskowymi z całego kraju).

Oddział przysposobienia wojskowego przy I LO jest rekomendowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej, bo program nauczania jest oparty o aktualne szkolenie wojskowe, a po jego ukończeniu absolwenci mają możliwość zostanie żołnierzami. Nawet jeśli uczeń nie zwiąże swojej przyszłości z wojskiem, wiedza, którą zdobędzie, zostanie na zawsze. I przyda się w rekrutacji do innych służb mundurowych. Areszt Śledczy, placówki Straży Granicznej z regionu, Wojsko Polskie, Krajowa Administracja Skarbowa, policja – opcji pracy w „mundurówce” jest wiele.

Utworzenie Oddziału Przegotowania Wojskowego to jeden z wielu kroków unowocześniających edukację na poziomie średnim, a które podjął samorząd w aktualnej kadencji. Główne cele to wsparcie świadomego wyboru ucznia, jego obecność na rynku pracy jeszcze na etapie nauki w szkole średniej, nawiązanie relacji pracodawca – uczeń, uczelnia – uczeń. Zmiany dzieję się już, a w przypadku I LO widać je dosłownie! Obok nowej oferty edukacyjnej, w 2021 r. rozpoczęła się modernizacja budynku szkoły oraz jego otoczenia. Docelowo efekt prac sprawi, że „Polak” będzie nie do poznania -  szkoła przejdzie kompleksowy remont wewnątrz i zewnątrz, wraz z termomodernizacją, naprawą dachu i wykorzystaniem technologii OZE. A za sprawą szybu windowego i miejsc parkingowych, budynek spełni standardy dostępności.

Kompleksowość i wysoka dbałość o techniczne szczegóły musi „swoje potrwać” - realizacja inwestycji została zaplanowana do 2024. Modernizacja budynku szkoły wraz z otoczeniem jest możliwa dzięki aktywnemu pozyskiwaniu funduszy przez Powiat Hajnowski - samorząd w ramach pierwszego naboru wniosków programu  "Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych" otrzymał 5 mln zł na realizację tego projektu. Całkowita wartość inwestycji to 7 920 395,58 zł (w tym udział własny w kwocie 2 920 395,58  zł).

Obecnie w I LO funkcjonują dwie klasy OPW, w których kształci się 60 uczniów (30 osób w I klasie, 30 w II).

Katarzyna Miszczuk

{"register":{"columns":[]}}