W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Historia szkoły

fotografia barwna, budynek szkoły z głównym wejsciem

Zapraszamy do poznania historii Szkoły Podstawowej w Baczkowie. Będzie to lekcja historii z najstarszą kroniką szkoły. Obracając kolejne jej strony przedstawimy naszą historię,dokładnie tak jak zapisano to w Kronice Szkolnej założonej w roku 1922.

Czas zaborów…
„Dzięki aktom pozostawionym przez wszystkich poprzedników można było dokładnie określić datę założenia szkoły, a tą był rok 1905.
Rok 1905 t.j. założenia szkoły przypada na czasy gdy Małopolska wchodziła w skład państwa Austro – Węgierskiego z cesarzem Franciszkiem Józefem na tronie.
Przewodniczącym Rady Szkolnej był Jan Porębski.Zorganizowaniem 1 klasowej szkoły zajął się Wojciech Fortuna, który był również pierwszym tymczasowym nauczycielem szkoły dla której wynajęto lokal u Świdra Łukasza. 1 lutego 1906 r. Wojciech Fortuna opuszcza Baczków, a na jego miejsce przychodzi: P. Jacakówna, Tekla Mrozówna, Zofia Kuźnarówna i Wojciech Przybyś.
1. IX. 1908 szkoła stała się szkołą  2-klasową. Lekcje odbywały się u gospodarza W.Skoczka.
W 1909 roku Rada Gminna uchwaliła budowę nowego budynku szkolnego i na ten cel zebrała potrzebne fundusze wyznaczając miejsce pod budowę w samym środku wsi na błoniu gminnem na którym do dnia dzisiejszego stoi.Budowę dozorowali Jan Deptuch, Joachim Rynduch i Jan Sądel.
1 lutego 1911 roku tymczasowy kierownik szkoły Stanisław Dziak przenosi się do wykończonego, nowego budynku szkolnego. W roku 1911, w sierpniu ukończono budowę ogrodzenia szkolnego oraz drewutni.
W 1912 roku kierownikiem szkoły został Dominik Kulma.
Jednym z najpoważniejszych wstrząśnień dla szkoły był rok 1914 –  początek I wojny światowej.
Ustawiczne kwaterunki wojsk austriackich, węgierskich i niemieckich spowodowały zamknięcie szkoły od 15.X.1914 r.
8 listopada 1914 r. brakło wreszcie miejsca w budynku szkolnym dla kierownika szkoły, którego zmuszono do ewakuacji. Z tłumokiem w ręku opuścił on wraz z rodziną Baczków pozostawiając cały swój dobytek na pastwę losu.Już w parę dni potem rozkwaterowali się tu moskale.Ci zniszczyli wszystkie akta szkolne.
Po ustąpieniu wojsk rosyjskich co miało miejsce przy końcu grudnia urządziły sobie w salach szkolnych wojska austriackie szpital polowy.
W czerwcu  1915 kierownik otrzymał urzędowe wezwanie do powrotu, straszny widok przedstawił się jego oczom gdy powrócił celem podjęcia dalszej nauki. Ogród szkolny używany na postój koni i wozów był tak ubity, ze nawet chwasty na nim nie rosły. Z ogrodzenia nie pozostało ani śladu. Młode drzewka owocowe zostały powyrywane lub połamane.Jeden z pokoi kierownika szkoły był zamieniony na rzeźnię!
1.IX.1915 roku na nowo rozpoczęła się w szkole nauka.” 

Polska wolna …
„Dane był również doczekać się szkole upadku państwa zaborczego t.j. Austrii, a wskrzeszono państwowość polską  – był rok 1918.
Ze ścian zniknęły portrety cesarzy. Miejsca ich zajęli sławni mężowie jak Kościuszko, Poniatowski, Mickiewicz…
Pomimo rozlicznych trudności rozpoczęta w 1915 nauka w szkole nie była ani na chwilę przerwana.
W 1920 roku grasowała nagminnie czerwonka na którą zmarło pięcioro dzieci.
Z dawnych uczniów tutejszej szkoły na wybitniejsze stanowiska wybili się Wincenty Jodłowski - sędzia wojskowy i Jan Porębski – oficer W.P.
24 listopada 1922 r. zorganizowano w szkole ” Koło Młodzieży”  z Janem Czubkiem na czele. Wykłady i rozmówki odbywały się w miesiącach zimowych w każdą niedzielę.
W roku szkolnym 1927/1928 szkoła ma 5  – oddziałów i 130 uczniów.
Rok szkolny 1930/31 w szkole jest 6 oddziałów.
18.IX.1930 r. założono w szkole Koło Młodzieży Polskiego Czerwonego Krzyża.
22.VIII.1930 nowym kierownikiem zostaje Baltazar Dźwigaj.
25.X.1930 r. szkoła obchodziła uroczystość  25 – lecia walki o szkołę polską, biorąc udział we wspólnym nabożeństwie i przemówieniach.
W lipcu 1934  roku miała miejsce powódź, która objęła  część Baczkowa i  Proszówki, a szkoła, której nie zalało służyła mieszkańcom Baczkowa za schronienie.
12 maja 1935 zmarł Marszałek Polski Józef Piłsudski – żałoba narodowa !
W tym czasie do 15.VI.1925 dziatwa szkolna przed i po nauce oddawała hołd nieśmiertelnym krokom Pierwszego Marszałka Polski przez 2  – minutowe milczenie i słowa ”Hołd krokom pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego”
W roku szkolnym 1936/37  założono Bibliotekę Szkolną.

II wojna światowa
Lata 1939 – 1945

    ”Rok szkolny 1939/1940 rozpoczęto 23 października 1939 roku z powodu bandyckiego napadu hitlerowskich Niemiec na Polskę.
4 stycznia 1940 roku okupant zabronił używać polskich podręczników do nauki j. polskiego i zabrał pomoce naukowe do historii oraz książki z biblioteki szkolnej.
W roku szkolnym 1944/1945, w sierpniu ,budynek szkolny został zajęty przez organizację wojkową Toda. Organizacja ta przy pomocy policji niemieckiej spędziła do Baczkowa parę tysięcy ludności z różnych stron do budowy okopów i bunkrów na polach. W mieszkaniu kierownika było główna kancelaria i mieszkanie kierownbika budowy okopów.
W roku szkolnym 1940/1941 zabroniono używać książek do nauki j.polskiego, przyrody i arytmetyki. Naukę historii i arytmetyki zupełnie usunięto i zabroniono używać katechizmów do nauki religii.
Mimo to dzieci uczyły się w języku polskim. Zorganiowano tajne nauczanie, które odbywało się w mieszkaniu kierownika lub po południu w szkole.
18 stycznia 1945 roku – Polska wolna !
Normalna nauka rozpoczęła się 30 stycznia 1945 roku.
Szkoła ma 5 oddziałów. Dzieci z klas 6 i 7 uczęszczają do szkoły zbiorczej w Mikluszowicach. ”Czas powojenny…i czasy współczesne"
Szkoła Podstawowa w Baczkowie jest szkołą 6 – cio klasową – dzieci z klasy VII uczęszczają w dalszym ciągu do Szkoły Zbiorczej w Mikluszowicach.
31 sierpnia 1950 roku dotychczasowy kierownik szkoły Baltazar Dźwigaj po 20 latach pobytu w Baczkowie został przeniesiony w stan spoczynku.Na miejsce Baltazar Dźwigaja została mianowana kierownikiem Stefania Cygan ( Horska po wyjściu za mąż) .
Rok szkolny 1950/1951 szkoła ma 6 klas, uczniowie klasy VII uczęszczają do szkół w Mikluszowicach i w Proszówkach. Z powodu choroby kierownika dzieci z klas VI i VI przeniesione zostały do Szkoły Zbiorczej w Mikluszowicach.
W roku 1952 kierownictwo szkoły objęła Irena Dźwigaj.
Uczniowie klasy VI i VII powrócili do Baczkowa.
Jesienią 1953 roku wybudowano nowe ogrodzenie wokół budynku szkolnego oraz odmalowano szkołę wewnątrz i na zewnątrz.
W roku szkolnym 1955/1956 kierownikiem została Stanisława Dańkowska.
Wiosną 1957 roku w budynku szkolnym umieszczono przedszkole.
W roku szkolnym 1958/1959 wszystkie dzieci z Baczkowa, z klas I – VII, uczą się w swojej szkole w Baczkowie.
W roku szkolnym 1962/1963 obecny kierownik Pani Stanisława Dańkowska przeniosła się do Gawłówka, a nowym kierownikiem został Jan Baczkowski.
Rok szkolny 1963/1964 – reforma szkolna – szkoła w Baczkowie 8 - klasowa.
W roku szkolnym 1985/1986, w czerwcu, pożegnano odchodzącego na emeryturę dyrektora  Szkoły Podstawowej w Baczkowie Jana Baczkowskiego.

{"register":{"columns":[]}}