W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Uroczystość Narodowego Dnia Polaków Ratujących Żydów w Zespole Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle

Biskup Białogłowski z grupą młodzieży

W dniu dzisiejszym, 20 marca 2024 roku, Zespół Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle pod patronatem Starostwa Powiatowego miał zaszczyt organizować  uroczystości Narodowego Dnia Polaków Ratujących Żydów. Była to niezwykle ważna okazja, podczas której wspomniano bohaterskich ludzi, którzy nieśli pomoc i ratowali życie swoim żydowskim współbraciom w czasie II wojny światowej.

Uroczystość rozpoczęła się od wzruszającej akademii, podczas której uczniowie i nauczyciele wspólnie oddali hołd tym, którzy ryzykując własnym życiem, ratowali Żydów przed zagładą. Przypomniano niezłomną postawę Polaków, którzy mimo grożącego niebezpieczeństwa, nie zawahali się udzielić pomocy potrzebującym. Dodatkowo, uczestnicy mieli okazję wziąć udział w wykładzie poświęconym rodzinie Ulmów z okazji 80 rocznicy ich zamordowania przez Niemców. To tragiczne wydarzenie, które miało miejsce podczas II wojny światowej, stanowi jedno z najbardziej poruszających świadectw o bezprzykładnym poświęceniu Polaków w obronie swoich żydowskich sąsiadów.

Po akademii kwiaty i znicze zapalono także przed tablicą mieszczącą się na frontonie Sądu Rejonowego w Jaśle (podczas wojny było tam więzienie) poświęconą Eleonorze Goleń, która zajmowała się chorym dzieckiem żydowskim i wyniku donosu została aresztowana a następnie rozstrzelana. Nie zapomniano również o dr. med. Julianie Neyu, który został zamordowany przez Gestapo  w byłej jasielskiej katowni, która znajduje się na ul. Za Bursą.

W tym samym czasie w naszej szkole odbyła się również wizytacja duszpasterska Księdza Biskupa Edwarda Białogłowskiego. Jego obecność była dodatkowym błogosławieństwem, podkreślającym wagę pamięci o bohaterskich czynach naszych przodków oraz konieczność pielęgnowania wartości solidarności i miłości bliźniego.

Narodowy Dzień Polaków Ratujących Żydów to nie tylko czas refleksji nad przeszłością, ale również przestroga dla przyszłych pokoleń. W obliczu wszelkich przejawów nietolerancji i nienawiści, powinniśmy pamiętać o odwadze tych, którzy stawili się w obronie drugiego człowieka, niezależnie od jego pochodzenia czy wyznania.

Dzięki takim wydarzeniom, jak dzisiejsza uroczystość, pamięć o bohaterskich czynach Polaków ratujących Żydów będzie trwała przez wieki, inspirując nas do działania na rzecz pokoju, tolerancji i szacunku dla każdej istoty ludzkiej.  

Opracował: Patryk Pankiewicz

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}