W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Program „Poznaj Polskę” w naszej szkole – druga edycja

20.10.2022

Na zdjęciu: na tle tatr w lewym górnym rogu godło Polski z napisem Ministerstwo Edukacji i Nauki, w prawym górnym rogu logo programu Poznaj Polskę

     Wycieczka mająca na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego, umożliwienie poznawania miast Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki została zorganizowana w naszej szkole drugi raz zgodnie z projektem Poznaj Polskę we współpracy z Biurem Turystycznym Floratur. W wycieczce wzięło udział łącznie 100 uczniów Szkoły Branżowej oraz Technikum z każdej klasy w nagrodę za osiągnięcia dydaktyczne.

Program wycieczki jednodniowej obejmował dwa punkty edukacyjne:

  1. Kraków – Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, Rynek, Wawel
  2. Bochnia – Kopalnia Soli

 

     W ramach punktu pierwszego uczniowie mogli zwiedzić najstarszy w Polsce Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, założony w 1783 r. Od ponad dwustu lat odgrywa dużą rolę w rozwoju nauki, edukacji i kultury jako miejsce badań, inspiracji artystycznych oraz „żywe muzeum” flory świata odwiedzane co roku przez tysiące osób, a tym razem przez młodzież z naszej szkoły. Uczniowie podziwiali kolekcję ogrodu liczącą około 8 tysięcy gatunków i odmian roślin, które  są zgrupowane w działach edukacyjnych, szklarniach oraz kolekcjach ozdobnych. Najstarszym i najokazalszym eksponatem ogrodu jest dąb szypułkowy zwany „Dębem Jagiellońskim”, którego wiek szacuje się na około 260 lat. Dużym zainteresowaniem cieszyły się rośliny egzotyczne w szklarniach Victorii, Jubileuszowej i Holenderskiej, w których mieszczą się kolekcje storczykowate, sagowce, palmy, rośliny mięsożerne, epifity, sukulenty, tropikalne rośliny użytkowe oraz róże. Ciekawym punktem była również Stacja – Ogródek Meteorologiczny, który jest placówką naukowo-badawczą i dydaktyczną. Następnie uczniowie spacerowali po najważniejszej przestrzeni publicznej Krakowa jakim jest Rynek Główny zajmujący 4 ha powierzchni. Idąc wokół Rynku zobaczyli interesujące budowle, Sukiennice, Ratusz, rzeźbę Wielką Głowę,  pomnik Adama Mickiewicza, Kościół Mariacki oraz Kościół św. Wojciecha. Po spacerze uczniowie skorzystali z otaczających Rynek urokliwych kawiarenek i restauracji. Następnie przechodząc przez wzgórze wawelskie zostały wykonane zdjęcia na tle Zamku Królewskiego, a u jego podnóża przy Smoku Wawelskim, który jest najbardziej znanym symbolem Krakowa.

     Drugim punktem zwiedzania była najstarsza w Polsce, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – Kopalnia Soli w Bochni, której historia sięgająca 3,5 tys. Lat p.n.e. Do kopalni wszyscy zjechali windą górniczą – szybem Campi. Trasa turystyczna zlokalizowana jest na głębokości od 212 m pod ziemią. Na początku czekała na wszystkich ciekawa atrakcja – przejazd kolejką górniczą przemierzającą fragment trasy turystycznej. Pani przewodnik w ciekawy sposób przeniosła uczniów do przeszłości, aby mogli w pełni doświadczyć ciężkiej pracy w wydobyciu soli kamiennej. Na trasie turystycznej zobaczyli umieszczone multimedialne stanowiska ekspozycyjne jako nowoczesną formę prezentacji historii kopalni, rozwoju przemysłu górniczego, jej walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych. Trzygodzinny spacer w kopalni zakończył się pobytem w komorze Ważyn, największej komorze bocheńskiej kopalni znajdującej się na głębokości 250 m pod ziemią.  Po zwiedzaniu wszyscy wrócili „ na świat” ponownie szybem Campi. Przywitanie i pożegnanie odbyło się po górniczemu słowami „ Szczęść Boże” i tak zakończyła się wspaniała przygoda.

     Cały dzień towarzyszyła piękna pogoda i miła atmosfera. Nie obyło się bez kupowania pamiątek i robienia licznych zdjęć w zwiedzanych miejscach. Ta wycieczka z pewnością na długo zapadnie w pamięci uczniów i rozbudzi  chęć poznawania innych, pięknych miejsc w Polsce oraz historii naszego narodu.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}