W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

 logotyp Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

            Nasza szkoła po raz kolejny otrzymała wsparcie finansowe w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Dofinansowanie wraz z wkładem własnym to łącznie 15 000 zł, które zostało przeznaczone na zakup nowości wydawniczych, realizację działań promujących czytelnictwo oraz na wymianę sprzętu komputerowego dla nauczyciela bibliotekarza.

Głównym celem Programu jest promowanie i wspieranie  rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, dlatego zakupy nowości poprzedziły rozmowy z naszymi czytelnikami, ankieta internetowa skierowana do uczniów, rodziców oraz nauczycieli, a także konsultacje z pracownikami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. Podczas planowania zakupów uwzględniono również potrzeby uczniów niepełnosprawnych. Propozycje książek, które miały być zakupione do biblioteki pozytywnie zaopiniowała Rada Rodziców oraz Samorząd Uczniowski ZSUiS .

Ogółem do biblioteki zakupiono 234 książki w tym:
- lektury szkolne – 99 szt. (42 %)
- inne
 (np. książki młodzieżowe, obyczajowe, psychologiczne, romanse, historyczne, sensacyjne, itp.) – 135 szt. (58 %).

Dzięki udziałowi w NPRC również wyposażenie biblioteki szkolnej wzbogaciło się o sprzęt komputerowy - komputer, monitor, czytnik kodów i drukarkę do wykorzystania przez nauczyciela bibliotekarza, natomiast za kwotę 800 zł zakupiono książki
na nagrody dla uczniów biorących udział w działaniach promujących czytelnictwo.

W związku z dotacją, nauczyciel bibliotekarz wraz z innymi nauczycielami będzie realizował różnego rodzaju działania promujące czytelnictwo – lekcje biblioteczne, wystawki, obchody rocznicowe oraz różnego rodzaju konkursy.

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w październiku
i w listopadzie biblioteka będzie organizować:

  1. Konkurs plastyczny na zakładkę do książki (termin składania prac do 6 XI 2023)
  2. Książfix – wystawa książek, które zostały sfilmowane.
  3. Book Traf -  wypożyczaj nowości i zbieraj punkty.
  4. Konkurs na prezentację multimedialną nt. „Jak czytanie wpływa na rozwój dzieci i młodzieży?”- (termin składania prac do 13 XI 2023)
  5. Konkurs „Przeczytaj i zareklamuj  innym” - w formie plakatu lub recenzji
     (termin składania prac do 27 XI 2023).
  6. W każdy piątek października i listopada na wypożyczających książki będą czekać słodkie niespodzianki.

 Zapraszam do biblioteki wszystkich uczniów, rodziców oraz nauczycieli

Mariola Jałowy

{"register":{"columns":[]}}