W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Hubal - niezłomny syn Ojczyzny

Młodzież w czasie zwiedzania wystawy Hubal 2023

     Dzisiaj w naszej szkole zagościła wystawa poświęcona legendarnemu „Hubalowi”- majorowi kawalerii Wojska Polskiego Henrykowi Dobrzańskiemu, za co serdecznie dziękujemy Zarządowi Powiatu oraz Staroście Adamowi Pawlusiowi. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży dając im przy tym niezwykłą lekcję historii.

     Henryk Dobrzański, herbu Leliwa – pochodzący z Jasła, żołnierz II Brygady Legionów w czasie I wojny światowej, major kawalerii Wojska Polskiego, uczestniczący w wielu zawodach jeździeckich, reprezentant Polski na Olimpiadzie w Amsterdamie w 1928 roku. Po kapitulacji armii polskiej w 1939 r. nie złożył broni lecz kontynuował walkę partyzancką jako ostatni polski „zagończyk” tworząc Oddział Wydzielony Wojska Polskiego. Jego jednostka odniosła kilka znaczących sukcesów w walkach z Niemcami, m.in. pod Wolą Chodkowską, Huciskiem i Szałasem. Zginął w potyczce z Niemcami pod Anielinem 30 kwietnia 1940 roku. Jego grobu nie odnaleziono po dziś dzień.

Opracował Patryk Pankiewicz, zdjęcia Marta Majewska.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}