W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Historia

1866

W Wiśniewie powstała szkoła rządowa, z obowiązkowym językiem wykładowym rosyjskim. Był to drewniany budynek, który znajdował się na placu szkolnym. Mieścił się w nim także Urząd Gminy.

1869

Pożar budynku szkolnego spowodował całkowite jego zniszczenie.

1869 – 1870

W tym okresie miał miejsce rozwój tajnego nauczania w języku polskim. Dzieci uczyły się prywatnie w domach kolejnych gospodarzy. Fakt ten był utajniany przed władzami rosyjskimi

1870

Oddano do użytku  nowo wybudowany drewniany budynek szkolny z mieszkaniem dla nauczyciela. I ten rok uważa się za rok założenia szkoły w Wiśniewie. (według publikacji pod redakcją dr. Wiesława Charczuka „WIŚNIEW miejscowość – gmina 1418 – 2013”)

1872

Założenie przez władze rosyjskie siedmioklasowej szkoły powszechnej im. Bolesława Chrobrego w Wiśniewie ( według zapisu z najstarszej kronice szkoły)

1895

Strajk uczniów, którzy domagali się przywrócenia nauki w języku ojczystym. Niszczono portrety dostojników carskich, nie odmawiano modlitw w intencji rodziny carskiej, śpiewano pieśni patriotyczne. Strajk trwał około 3 – 4 miesięcy. W wyniku strajku osiągnięto zgodę władz carskich na prowadzenie nauczania w języku polskim w dwa dni w tygodniu.

1916

Aktem „5 listopada”, po wycofaniu się władz carskich, niemieckie władze okupacyjne zezwoliły na wprowadzenie języka polskiego, jako języka wykładowego w szkole.

1919/1920

Przekształcenie Powszechnej Szkoły Podstawowej w Wiśniewie (jednoklasowej) w szkołę dwuklasową.

1921/1922

Przekształcenie Powszechnej Szkoły Podstawowej w Wiśniewie (dwuklasowej) w szkołę trzyklasową.

1923/1924

Wybudowanie nowej szkoły (najstarsza część budynku naszej szkoły).

Przekształcenie Powszechnej Szkoły Podstawowej w Wiśniewie (trzyklasowej) w szkołę czteroklasową.

1939

Budynek szkoły był bardzo zniszczony i wymagał gruntownego remontu, jednak ze względu na niepewną sytuację polityczną, w czasie wakacji, nie przeprowadzono żadnych prac.

1 września 1939

Z powodu wybuchu II wojny światowej rok szkolny rozpoczął się dopiero po ukończeniu działań wojennych na ziemiach polskich tj. 3 listopada 1939 roku.

Wiosna 1944

Budynek szkolny zostaje zajęty przez wycofujące się wojska niemieckie i mocno zniszczony.

1944/1945

W szkole stacjonowało wojsko sowieckie. Nauka odbywa się od października w wynajętych lokalach.  Budynek uległ w tym czasie dewastacji. Zniszczone zostały ramy okienne, wybite szyby, podziurawione ściany, połamane sprzęty szkolne, zrujnowane piece, zniszczone obrazy, pomoce dydaktyczne oraz akta szkolne, uszkodzony dach, załamane i dziurawe sufity.

Wiosna 1945

Powrót uczniów do budynku szkolnego, który był w „opłakanym” stanie.

​​​​​​​1 września 1945

Gruntowny remont budynku, bez którego niemożliwa byłaby nauka w szkole. W ramach prac wymieniono, między innymi, cementowe pokrycie dachu na przybudówce na blaszane.

22 września 1994

Rozbudowa budynku szkoły. Oddanie do użytku nowego segmentu placówki.

​​​​​​​1 września 1999

Zgodnie z założeniami reformy, utworzono Publiczne Gimnazjum w Wiśniewie.

Wrzesień 2000

Początek prac budowlanych przy kolejnym segmencie szkoły.

​​​​​​​1 września 2002

Utworzono Zespół Oświatowy w Wiśniewie, w skład którego weszły: Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Wiśniewie i Publiczne Gimnazjum w  Wiśniewie.

5 luty 2005

Uroczyste otwarcie nowego budynku szkoły, w którym znajduje się hala

1 września 2008

 

Naukę w Zespole Oświatowym w Wiśniewie rozpoczęli uczniowie z dwóch zlikwidowanych szkół z terenu Gminy Wiśniew tj. ze Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Odnowiciela w Gostchorzy i ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Myrsze.

1 września 2014

Włączenie w skład Zespołu Oświatowego w Wiśniewie Przedszkola Samorządowego w Wiśniewie, które obecnie znajduje się na parterze szkoły. Przedszkole posiada trzy przestronne pomieszczenia dydaktyczno-wychowawcze, szeroki korytarz, toalety przystosowane dla najmłodszych dzieci oraz bezpieczny plac zabaw.

​​​​​​​25 czerwca 2014

Początek remontu dwóch najstarszych części budynku Zespołu Oświatowego w Wiśniewie.

1 września 2015

Zakończenie prac remontowych, które obejmowały część wschodnią i środkową szkoły. Budynek został poddany termomodernizacji, przebudowano też dach i część obiektu. Dodatkowo zamontowano windę dla osób niepełnosprawnych. Sale lekcyjne wyposażono w nowe meble, pomoce dydaktyczne i zabawki.

 

{"register":{"columns":[]}}