W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Święto Chrztu Polski, początku państwa polskiego

14.04.2023

Święto Chrztu Polski, początku państwa polskiego

14 kwietnia obchodzimy w kraju Narodowe Święto Chrztu Polski, ustanowione przez Sejm  22 lutego 2019 r.  Ma ono za cel „upamiętnienie chrztu Polski, dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego”. Po raz pierwszy zaakcentowaliśmy ten dzień w Rumi.

Tego dnia na uroczystych apelach zebrała się szkolna społeczność rumskiej Ósemki, by przenieść się w czasie o ponad tysiąc lat. W 966 roku do chrzcielnicy podszedł książę Mieszko…

Rocznik kapituły krakowskiej w 1266 r. zanotował pod rokiem 966 krótko: Mesco dux Polonie baptizatur, co znaczy: Mieszko książę Polski został ochrzczony. W tak lakoniczny sposób opisano najbardziej przełomowy moment w historii Polski. Zachował się też wpis w Roczniku dawnym z XII wieku: w roku 966 Dobrawa przybyła do Mieszka, a książę Mieszko przyjął chrzest – DCCCCLXVI Dubrovka venit ad Miskonem; DCCCCLXVII Mysco dux baptizatur (rocznik, zachowując chronologię, przesuwa daty omyłkowo o rok do przodu).

Wystarczyła inwencja przygotowujących apel, wielkie chęci naszych uczniów i sama idea, by wyobraźnia przeniosła nas do kraju Polan, w czasach dynastii Piastów.

Chociaż o okolicznościach przyjęcia chrztu przez księcia Polan i jego poddanych wiemy niewiele, to nie ulega wątpliwości, że akt ten był najbardziej doniosłym i brzemiennym w skutki wydarzeniem w dziejach Polski. Można nawet powiedzieć, że bez chrztu nie byłoby państwa polskiego, nie byłoby Polaków i ich wspaniałej historii i niezwykłej kultury. Narodziny państwa polskiego i jego chrzest są ze sobą ściśle związane.

– Upowszechniajmy to święto wśród rodzin, przyjaciół i znajomych. Zachęcajmy do zapoznawania się z artykułami dotyczącymi tego wielkiego wydarzenia i jego znaczenia dla naszej Ojczyzny na przestrzeni dziejów, zarówno w wymiarze religijnym, narodowym, jak i osobistym – apeluje dr Jan Klawiter, były burmistrz Rumi i były poseł, jeden z inicjatorów ustanowienia tego święta państwowego.

Uczniowie Ósemki 14 kwietnia br. przygotowali interesującą inscenizację. Narratorzy wprowadzili widzów w sferę faktów i przypuszczeń tyczących miejska i samej daty chrztu księcia Mieszka i jego dworzan. Recytowano wiersze, była też oprawa muzyczna. Punktem kulminacyjnym była inscenizacja ceremonii chrztu. Salę szkolną wypełniła w finale pieśń rycerstwa polskiego

Bogurodzica dziewica,
Bogiem sławiena Maryja.
U twego syna, Gospodzina,
matko zwolena, Maryja!

Obchody Narodowego Święta Chrztu Polski przypominają o chrześcijańskich korzeniach Europy, które stanowią fundament wartości i zasad naszego kraju i całej Europy.

Wśród gości na widowni byli m.in. radne Rady Miejskiej Rumi panie Teresa Hebel i Anna Okrój, pedagog w naszej szkole oraz Anna Krzyżankowska-Glińska, przewodnicząca Rady Rodziców SP Nr 8. Za przygotowanie scenariusza apelu podziękowania należą się koordynatorce przedsięwzięcia p. Anicie Kendziorze, wspieranej przez nauczycieli p. Magdalenę Kawecką-Piłat, Beatę Dżeżdżon-Kloskowską, p. Barbarę Spychalską, p. Lucynę Łatanik-Górską, p. Kamilę Helak i p. Piotra Kopciewicza. Dziękujemy uczestnikom części artystycznej – uczniom klas Ia, IId, IVc, Vc, VIa i VIIIa. Konferansjerkę poprowadzili członkowie Samorządu Uczniowskiego Basia, Janek i Tomek. Dziękujemy też pocztowi sztandarowemu SP Br 8 z opiekunem p. Tadeuszem Peplińskim oraz konserwatorowi p. Kazimierzowi Konopce oraz chłopcom z ekipy technicznej.

Zdjęcia (25)

{"register":{"columns":[]}}