Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – 2 kwietnia 2023 roku
30.03.2023
2. kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu propagowania wiedzy na temat autyzmu i budowania wrażliwości społecznej w tym zakresie.
W naszej szkole okazji Dnia Świadomości Autyzmu uczniowie brali udział w zajęciach poświęconych osobom dotkniętym spektrum autyzmu. Zaprojektowane aktywności dały im możliwość zetknięcia się z trudnościami, jakich doświadczają na co dzień osoby z autyzmem. W ten sposób uczniowie naszej szkoły zdobywali wiedzę na ten temat, a także dostrzegali specyficzne potrzeby i uczyli się wspierać swoich rówieśników w środowisku szkolnym. Rozbudzanie empatii jest bardzo ważne, ponieważ sprzyja integracji i budowaniu prawidłowych relacji. Musimy wiedzieć, że osoby z autyzmem też chcą mieć przyjaciół, tak jak my.
Przygotowanie i realizacja:
p. Katarzyna Ebertowska
W realizacji Dnia Świadomości Autyzmu pomagały:
p. Magdalena Kawecka-Piłat
p. Monika Pawłowska
p. Marzena Antoniewicz
2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Autyzmu. Osoby cierpiące na autyzm są grupą, która najczęściej jest dyskryminowana, niezrozumiana i krytykowana. Często muszą walczyć z wykluczeniem i przemocą. Autyzm jest zaburzeniem o podłożu neurologicznym i jest to całościowe zaburzenie rozwoju dziecka. W Polsce dotyczy on tysięcy dzieci. Osoby w spektrum autyzmu mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata oraz relacjami społecznymi. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) autyzm stwierdza się u 1 na 100 dzieci, można więc z łatwością policzyć, że w naszym kraju żyje około 400 tyś. takich dzieci. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ po to, aby propagować wiedzę na temat tego zjawiska.
W związku z tym dniem organizowane są różnego rodzaju inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób z autyzmem i ich rodzin. Rzecznik Praw Obywatelskich popiera wszelkie działania, które bronią praw osób niepełnosprawnych i zwiększają świadomość społeczeństwa na temat wyzwań, jakie stawia przed tymi ludźmi życie.
Jedną z takich akcji jest „Cała Polska na niebiesko” – kampania społeczna organizowana co roku przez fundację JiM o zasięgu ogólnopolskim. Akcji tej towarzyszy kampania medialna i online a Rzecznik Praw Obywatelskich podświetla swoją siedzibę na niebiesko, by pokazać solidarność z osobami cierpiącymi na autyzm.
Nie bądźmy obojętni. Przyłączmy się. Jeśli nie udało się to w tym roku, to w następnym. Wystarczy jakiś drobny akcent, wpis na Facebooku, albo kolor niebieski na ubraniu. Niech osoby te wiedzą, że je wspieramy, wierzymy w nie i w pełni akceptujemy. Bo pamiętajmy „Każdy inny, wszyscy równi”!
Zachęcamy do obejrzenia krótkiej animacji, która wyjaśnia, na czym polega autyzm: https://www.youtube.com/watch?v=QLv-dvLCgAg&t=1s (źródło: youtube.com )
Dodatkowe materiały:
https://youtu.be/5n93mDQ8080
https://youtu.be/nW8NLnTB1wc
https://youtu.be/vzr5VjpHHW4
https://youtu.be/vBxGaAj9ke4
Aby lepiej zrozumieć osobę ze spektrum autyzmu, warto sięgnąć po obrazową filmografię. Oto przykładowe filmy o autyzmie, które z precyzją i wrażliwością ukazują jego prawdziwe oblicze:
„Zachowaj spokój” – młoda Wendy Welcott jest zafascynowana uniwersum Star Treka. Pewnego dnia ucieka od swych opiekunów, by zawalczyć w konkursie na najlepszy scenariusz w Hollywood.
„X+Y” – film o nastolatku będącym geniuszem matematycznym, ale borykającym się z dużymi trudnościami w relacjach społecznych.
„Latarnia na wybrzeżu orek” – film o chłopcu z autyzmem zafascynowanym wielorybami, który rozpoczyna wyjątkową terapię w otoczeniu uchodzących za niebezpieczne zwierząt..
„Temple Grandin” – oparta na faktach opowieść o amerykańskiej biolożce Temple Grandin, specjalistce w kwestii hodowli zwierząt.
„Mozart i wieloryb” („Zaklęte serca”) – romantyczna historia miłosna dwóch osób z zespołem Aspergera – uwielbiającego ptaki taksówkarza Donalda i tajemniczej oraz skomplikowanej Isabel, która dołącza do jego grupy wsparcia.
„Atypowy” – dowcipny, krótki serial platformy Netflix o osiemnastolatku ze spektrum autyzmu poszukującym miłości i niezależności.
„Dobry Doktor” („The good doctor”) – serial platformy Netflix o perypetiach osobistych i zawodowych młodego doktora ze spectrum autyzmu.
Poniżej zamieszczamy linki związane z tym tematem i zachęcamy do lektury.