W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Poznajemy naszą małą Ojczyznę

12.10.2022

Poznajemy naszą małą Ojczyznę

W środę  5 października br. uczniowie klas 5A i 6B wraz z wychowawcami wyruszyli  na trzydniową wycieczkę autokarową po Szwajcarii Kaszubskiej. Celem wycieczki było poznawanie naszego regionu (wg szlaku Wiele – Wdzydze – Szymbark – Koszałkowo – Wieżyca i okolice), jego historii, przyrody, tradycji, kultury, budowanie związku z regionem kaszubskim i z ojczyzną oraz integracja zespołów klasowych. Była to okazja do upowszechniania wśród uczniów zasad zachowywania się w muzeach, skansenach, parkach narodowych oraz popularyzacja zdrowego i aktywnego stylu życia.
Pierwszego dnia wycieczki uczniowie podzieleni na grupy wyposażone w mapy i aplikację „Park Wieżyca ”,  przemieszczając się od stacji do stacji po rozległym terenie  Ośrodka Aktywnego Wypoczynku Koszałkowo- Wieżyca, poznawali legendy, bajki kaszubskie oraz ciekawostki z nimi związane.

Drugiego dnia uczniowie mieli okazję do zwiedzenia 31 obiektów sprowadzonych z rożnych części regionu Kaszub i Pomorza na teren skansenu we Wdzydzach Kiszewskich. Zaskoczeniem dla niektórych był obiekt sprowadzony z naszego miasta, czyli dawna karczma z Rumi. W budynku starej szkoły przewodnik wprowadził grupę w klimat dawnych czasów i opowiedział jak wyglądała edukacja na początku dwudziestego wieku.

W piątek uczestnicy wycieczki odwiedzili Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, gdzie znajduje się słynny w całej Polsce (i nie tylko) Dom Stojący na Głowie. „Odwrócony Dom”  lub inaczej „Krzywy Dom”  sprawił niesamowite wrażenie, szczególnie wewnątrz. Wszystkie sprzęty i elementy wyposażenia są w nim odwrócone. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się z jakiego drzewa i jak pozyskano Najdłuższe na Świecie Deski, pierwsza oficjalnie sprawdzona i wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa, waży ponad 1100 kg i mierzy 36m 83 cm. Utrzymała ten rekord do 2009 r. W 2012 roku powstała nowa rekordzistka z Szymbarka – osiągając długość 46,53 cm.

Odwiedzając wszystkie te miejsca, uczniowie 5a i 6b poznali ich rolę, znaczenie i walory. Kaszuby tętnią życiem, historią, turystyczną rozrywką, zachęcają do aktywnego spędzania czasu. Opowieści z historii Kaszub i Polski  pozostaną w  pamięci dzięki tym zabytkowym obiektom, muzealnym eksponatom i ludziom, którzy o to dbają.

Barbara Bryłka

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}