W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Orszak „Trzech Króli” przejdzie ulicami Rumi

05.01.2023

Orszak „Trzech Króli” przejdzie ulicami Rumi

W piątek 6 stycznia 2023 roku Orszak „Trzech Króli” przejdzie ulicami Rumi. Rozpocznie się mszą świętą o godz. 11 w kościele pw. bł. Edmunda Bojanowskiego i św. Antoniego Padewskiego. Następnie Orszak przejdzie głównymi ulicami – Fredy, Sędzickiego, Żwirki i Wigury, Ceynowy i zakończy swój przemarsz pod pomnikiem św. Jana Pawła II, gdzie przewidziano artystyczne atrakcje: pokłon Trzech Króli, recital kolędowy Agnieszki Skawińskiej i Krzysztofa Brzozowskiego oraz poczęstunek.

W Orszaku pójdą też uczniowie Ósemki. Będą to przedstawiciele klas 4b, 4c, 5a, 5c, 6a i 6b. Mamy też naszych „Trzech Króli” i majestatyczne szaty dla nich. Przywdzieją je tym razem trzej uczniowie z kl. 8a. Ich opiekunką i koordynatorką marszu jest p. Kamila Helak, w asyście p. Marzeny Antoniewicz.

Wydarzenie jest organizowane przez Fundację Słowo, Urząd Miasta Rumi i Starostwo Powiatowe w Wejherowie. Wyjątkowej imprezie przyświeca świętowanie tajemnicy Objawienia Pańskiego i śpiewanie kolęd.

Program uroczystości:
11.00 – msza święta w parafii pw. bł. Edmunda Bojanowskiego w Rumi
ok .12.15 – rozpoczęcie Orszaku Trzech Króli – do ronda Jana Pawła II, pod pomnik św. Jana Pawła II;
Pokłon Trzech Króli Świętej Rodzinie;
recital kolędowy Agnieszki Skawińskiej i Krzysztofa Brzozowskiego i poczęstunek;

Kim byli owi mędrcy, czy „królowie”? Najpewniej to byli trzej astronomowie z Mezopotamii. Wiodła ich niezwykła koniunkcja planet, zjawisko astronomiczne, nazwane w Ewangelli – Gwiazdą. Hipoteza wybitnego astronoma z Gdańska, Jana Keplera sformułowana w 1606 r. zakłada, że w 6 i 7 r. p.n.e. miała miejsce tzw. potrójna koniunkcja Jowisza, Saturna i Marsa – złączenie pozorne, gdy trzy planety „ustawiają się” na jednej linii z Ziemią w stosunku do Słońca. Wydaje się, że jest jedna, mocno świecąca gwiazda.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}