W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

NIE ZASYPUJ ŻYCIA PLASTIKIEM

16.02.2023

NIE ZASYPUJ ŻYCIA PLASTIKIEM

01 września 2019 r. na terenie miasta obowiązuje uchwał  Rady Miejskiej Rumi ” Rumia bez plastiku” której głównym celem jest zapobieganie negatywnemu wpływowi plastiku na środowisko naturalne i ludzie zdrowie.

W ramach inicjatywy pod nazwą „Rumia bez plastiku”, gmina podejmie szereg działań zmierzających do redukcji zużycia tego tworzywa sztucznego – nie tylko na terenie urzędu i podległych jednostek, ale także podczas organizacji miejskich wydarzeń

Samorząd chce tego dokonać m.in. poprzez stopniową rezygnację z jednorazowych opakowań i naczyń, promowanie spożywania wody z dystrybutorów, a także montaż kolejnych miejskich koszów umożliwiających segregację odpadów.

Inicjatywa będzie realizowana stopniowo i długofalowo, a jej głównym celem jest dbałość o środowisko naturalne, ludzkie zdrowieoraz odpowiednią edukację w zakresie ekologii

Poniżej przedstawiamy przewodnik, w którym mamy kilka fajnych  pomysłów jak każdy z nas może ograniczyć plastik ze swojego życia będąc poza domem czy to w szkole, czy w pracy.

1. Zrezygnuj z jednorazowych reklamówek. Zawsze noś przy sobie materiałową torbę wielokrotnego użytku, dzięki czemu będziesz przygotowany również na nieplanowane zakupy.

2.Zwracaj uwagę na opakowania. Przede wszystkim unikaj plastiku – wybieraj warzywa i owoce na wagę – możesz pakować je w specjalny woreczek uszyty z firany.

3.Daj sobie czas. Jeśli nie planowałeś zakupu jakiejś rzeczy, a nagle wylądowała ona w Twoim koszyku, bo była w dobrej cenie lub po prostu wpadła Ci w oko, daj sobie przynajmniej 24 godziny na podjęcie ostatecznej decyzji o zakupie.

4.Zrezygnuj z jednorazowych ręczników. Choć używanie ręczników papierowych jest bardzo wygodne, to warto zastąpić je wielorazowymi szmatkami, wykonanymi z naturalnych materiałów. Jeśli jednak uważasz, że ręczniki papierowe są w kuchni niezbędne, to wybieraj te, które wykonane są z makulatury i w pełni ulegają rozkładowi.

5.Nie używaj sztucznych szmatek i gąbek. Kuchenne ściereczki i gąbki, choć wielokrotnego użytku, są często wykonywane z plastiku. Z ekologią mają więc niewiele wspólnego. Dlatego ściereczki do kuchni warto wykonać ze starych koszulek czy zużytych ręczników kąpielowych (reuse!) albo postawić na naturalne gąbki czy szmatki (np. wykonane z włókien konopnych, które dodatkowo mają właściwości bakteriobójcze).

6.Bierz własny bidon Wychodząc z domu nalewaj sobie wodę do bidonu.

Zdjęcia (2)