Festiwal muzyki religijnej imienia naszego Patrona ks. Ormińskiego
20.10.2020
Od 20 do 22 października br. w sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi odbędzie się muzyczne święto – 34 edycja festiwalu muzycznego, któremu patronuje ks. Stanisław Ormiński, autor melodii Apelu Jasnogórskiego.
Tegoroczny festiwal odbywa się w 35 rocznicę śmierci ks. Ormińskiego. W ramach 34 MFMR odbędą się 3 konkursy i 4 koncerty. Będzie również konkurs na najlepsze wykonanie pieśni religijnej w języku kaszubskim.
W czwartek 20 października będzie można usłyszeć improwizacje organowe na temat Apelu Jasnogórskiego. Piątek poświęcony jest utworom napisanym specjalnie na ten festiwal. Wystąpi m.in. Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Sobotni koncert finałowy wprowadzi melomanów w muzykę religijno-patriotyczną, którą wykona Cappella Gedanensis pod dyrygenturą Agnieszki Franków-Żelazny.
Festiwal daje możliwość porównania dorobku artystycznego chórów i organistów, wymiany doświadczeń między uczestnikami w zakresie prezentowanych utworów, szczególnie ich interpretacji. W dotychczasowych edycjach Festiwalu, wzięli udział w konkursach uczestnicy z Polski, Białorusi, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rosji, Słowacji, Szwecji, Ukrainy i USA.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Szczegółowy program dostępny jest poniżej i na stronie www.festiwalrumia.pl.
Jury tworzą: prof. dr hab. Agnieszka Franków-Żelazny (Akademia Muzyczna Wrocław), dr Teresa Majka-Pacanek (Kraków), prof. dr hab. Janusz Stanecki (Akademia Muzyczna, Bydgoszcz, prof. dr hab. Marcin Tomczak (Akademia Muzyczna, Gdańsk), dr Tomasz Fopke (Rada Chórów Kaszubskich Wejherowo), ks. dr Krzysztof Niegowski (Uniwersytet Muzyczny, Warszawa) i ks. dr Marcin Balawander – Zgromadzenie Salezjańskie Inspektoria Pilska.
Chóry uczestniczące to Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej, Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Chór Mieszany Katedry Wawelskiej – Kraków, Chór Sine Nomine – Poznań, Modo Maiorum – Warszawa, Schola Cantorum Maximilianum – Józefów i Wrocławski Chór Żeński.
Patron festiwalu Ksiądz Stanisław Ormiński, salezjanin (salezjanie to członkowie Towarzystwa św. Franciszka Salezego, założonego w 1859 przez ks. Jana Bosko), prowadził swoją duszpasterską posługę m.in. w Rumi. Dyrygent i kompozytor, autor „Apelu Jasnogórskiego” ma w swoim życiorysie również kartę heroiczną – udział, jako kapelan szpitala na Powiślu, w Powstaniu Warszawskim.
Urodził się 17 listopada 1911 r. w Porębie Górnej w powiecie olkuskim na południu Polski. Rodzice byli rolnikami. W roku 1923 wstąpił do Zakładu Salezjańskiego w Oświęcimiu. Tam odnalazł kapłańskie powołanie.
Przed wybuchem II wojny światowej w seminarium w Krakowie odbył studia filozoficzne, a następnie służył w sanktuarium w Różanymstoku na Podlasiu i w Warszawie. 28 maja 1938 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. bp. Stanisława Rasponda.
Jako uzdolniony muzycznie ksiądz podjął naukę w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Warszawie.
Po wybuchu wojny, pod niemiecką okupacją, ks. Stanisław zaangażował się w działalność konspiracyjną. Sprawował posługę w parafii Świętej Rodziny na Powiślu. W sierpniu 1944 roku w Powstaniu Warszawskim został kapelanem Grupy Bojowej AK Powiśle „Krybar”. Spowiadał, odprawiał msze św. na klatkach schodowych, chował poległych oraz był kapelanem szpitala. Warszawę opuścił, po kapitulacji, wraz z ludnością cywilną.
W seminarium w Kutnie Woźniakowie (1954–1957) stworzył chór klerycki, który wykonywał bardzo ambitny repertuar. Tam w 1956 roku skomponował najbardziej znany utwór – melodię „Apelu Jasnogórskiego” do słów „Maryjo Królowo Polski, Jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam…”. Jest on jedną z najbardziej znanych rodzimych pieśni religijnych, rozbrzmiewających każdego dnia o godz. 21 na Jasnej Górze i w innych miejscach.