Dzień Żołnierzy Niezłomnych – 1 marca
01.03.2023
Ósemka cyklicznie uczestniczy w obchodach rocznic niepodległościowych i mądrze ukierunkowuje patriotycznie swoich uczniów. Nie ma nic ważniejszego i cenniejszego niż Ojczyzna i Rodzina.
W uroczystości Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych uczestniczyli uczniowie SP Nr 8 w Rumi. Ósemkę reprezentował wystawiony poczet sztandarowy, który przygotował p. Tadeusz Pepliński. W uroczystości brała udział też m.in. p. Anna Okrój, nasz pedagog szkolny i miejska radna.
Dziękujemy za reprezentowanie naszej Szkoły!
Czcimy 1 marca ideę wierności przysiędze i Wolnej Ojczyźnie. Tego dnia o godz. 8.00 – odprawiona będzie msza Św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (ul. Kościelna 20, Rumia) z udziałem pocztów sztandarowych, w tym z SP Nr 8 w Rumi.
o godz. 9.15 – będziemy uczestniczyli w składaniu kwiatów pod pomnikiem Armii Krajowej (rondo Armii Krajowej, przy ul. Żwirki i Wigury i ul. Ceynowy).
Skąd data 1 marca? Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, czyli powojenny ruch oporu, określający się jako ruch „bez wojny i dywersji” powstał 2 września 1945 r., czyli dziewięć miesięcy po rozwiązaniu Armii Krajowej. Był ostatnim aktem oporu przeciwko narzuconemu Polsce, przy bierności Zachodu, ustrojowi realnego socjalizmu.
W październiku 1950 r., po ciężkim śledztwie i pokazowym procesie ostatniego faktycznego (kolejne zarządy WiN były tworzone przez aparat bezpieczeństwa) IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość z płk. Cieplińskim na czele siedmiu oficerów skazano na karę śmierci. Wyroki wykonano w piwnicy i za garażami więzienia mokotowskiego 1 marca 1951 r. Egzekucja rozpoczęła się o godzinie 20. Skazani, z zakneblowanymi ustami, byli kolejno podprowadzani na miejsce kaźni. Zwłok nie wydano rodzinom.
Rozstrzelani zostali: podpułkownik Łukasz Ciepliński – prezes IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, major Adam Lazarowicz, kapitan Józef Batory, porucznik Karol Chmiel, porucznik Mieczysław Kawalec, porucznik Franciszek Błażej i podporucznik Józef Rzepka.
Wymodlony, wymarzony i kochany mój synku. Piszę do Ciebie po raz pierwszy i ostatni. W tych dniach bowiem mam być zamordowany. Chciałem być Tobie ojcem i przyjacielem. Bawić się z Tobą i służyć radą i doświadczeniem w kształtowaniu twego umysłu i charakteru. Niestety okrutny los zabiera mnie przedwcześnie a Ciebie zostawia sierotą
– pisał w grypsie do rodziny Łukasz Ciepliński „Pług”.
Żołnierze Państwa Podziemnego walczyli z dwoma wrogami z nazistowskimi Niemcami i z sowietami oraz z ich kolaborantami – z funkcjonariuszami NKWD, UBP. Toczyli walki z KBW. Kierowała nimi determinacja i przeświadczenie, że nowe porządki są nie dla nich, a „bezpieka” i tak im nie podaruje.