W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Karta Dużej Rodziny - informacje

Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowych Piekutach informuje o możliwości złożenia wniosku o przyznanie Karty Dużej Rodziny, która przysługuje rodzinom wielodzietnym.

karta dużej rodziny

Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień,  jej posiadacze mają możliwość tańszego korzystania z oferty instytucji kultury, ośrodków rekreacyjnych oraz zapewnia zniżki przy zakupie jedzenia, kosmetyków, odzieży, obuwia, książek, zabawek oraz paliwa. Pozwala również na tańsze przejazdy pociągami i komunikacją publiczną w wybranych miejscowościach. Wykaz jednostek oraz wysokość zniżek dostępna jest na stronie www.mpips.gov.pl w zakładce Karta Dużej Rodziny i jest na bieżąco aktualizowana.  

O przyznanie Karty Dużej Rodziny mogą ubiegać się członkowie rodzin, u których w chwili składania wniosku co najmniej troje dzieci spełnia warunki ustawy oraz rodzice, którzy mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci bez względu na wiek tych dzieci w chwili składania wniosku. Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio, dzieci  do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do 25 lat. Karta wydawana jest bezpłatnie, każdemu członkowi rodziny i dostępna jest w formie : tradycyjnej (plastikowej) oraz w aplikacji mObywatel.

W związku z nowelizacją ustawy z dnia 5 grudnia 2014r. o Karcie Dużej Rodziny, informujemy posiadaczy, iż od dnia 9 czerwca 2021r. wszystkie aktywne Ogólnopolskie Karty Dużej Rodziny uzyskały formę elektroniczną. Każdy posiadacz aktywnej Karty (niezależnie, czy posiadał Kartę w formie tradycyjnej, elektronicznej, czy obu) będzie mógł wyświetlić ją  w nowej aplikacji mObywatel, którą  można pobrać na telefon ze sklepu Google Play bądź też App Store. Więcej informacji na ten temat uzyskacie Państwo na stronie: https://www.gov.pl/web/mobywatel. Do aktywowania tej aplikacji wymagane jest posiadanie Profilu Zaufanego.                                                                                                              

Karta Dużej Rodziny  podlega opłacie w dwóch przypadkach: gdy składany jest wniosek o  wydanie duplikatu karty  z powodu zgubienia lub kradzieży; koszt wynosi 15 zł oraz gdy chcemy domówić tradycyjną formę Karty w przypadku posiadania jedynie elektronicznej formy Karty, koszt  wynosi 10 zł. Wszelkie informacje  dotyczące Karty Dużej Rodziny udzielane  są w Ośrodku Pomocy Społecznej,ul. Główna 23A w Nowych Piekutach lub pod numerem telefonu 666 090 399.

{"register":{"columns":[]}}