W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Z geopolityką za pan brat

Dyplom Karola Maciejczyka (3PA) - laureata konkursu

Karol Maciejczyk, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle,
laureatem Międzynarodowego Konkursu Wiedzy o Trójmorzu – Trimarium

          Do pierwszego etapu konkursu przystąpiło ponad czterdziestu uczniów I LO w Jaśle. W dniu 29 października 2021 r. rozwiązywali oni internetowy quiz, dotyczący wiedzy o państwach Inicjatywy Trójmorza. W ciągu ośmiu minut należało odpowiedzieć na dziewiętnaście pytań zamkniętych i jedno otwarte (https://drive.google.com/file/d/1IoeTY2ob5z24nDAuaZhlugIbS6IL5b7u/view). Błażej Liana z kl. 2C i Karol Maciejczyk z kl. 3PA zakwalifikowali się na szczebel krajowy, tym samym uzyskując tytuł finalistów. Młodzież z I LO miała też możliwość pogłębiania wiedzy z tej dziedziny na lekcjach geografii, dzięki uczestnictwu w grze karcianej „Trimarium”. 
          Finał ogólnopolski konkursu odbył się 27 listopada 2021 r. w Rzeszowie. Podczas tego etapu grupa kilkunastu uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów m.in. stosunków międzynarodowych UJ i UW zagrała w wielkoformatową grę symulacyjną „Intermarium”. Trójka zwycięzców przeszła do etapu międzynarodowego, rozegranego 9 grudnia 2021 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego. Uczestniczyli w nim młodzi ludzie z Bułgarii, Chorwacji, Rumunii, Słowacji, Słowenii oraz Węgier. W drużynie Polaków, oprócz dwóch studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, znalazł się też uczeń I LO w Jaśle Karol Maciejczyk z klasy 3PA, co zagwarantowało mu tytuł laureata (https://podkarpackie.pl/index.php/promocja/8724-laureaci-konkursu-wiedzy-o-trojmorzu-w-rzeszowie).
          Organizatorem spotkania i konkursu była Fundacja Jagiellońska, reprezentowana przez Macieja Trojnara. W debacie poprzedzającej rozgrywkę uczestniczyli marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, minister Arkady Rzegocki – szef Służby Zagranicznej, Tomasz Matulka – dyrektor BGK. Marszałek Władysław Ortyl mówił o Inicjatywie Trójmorza jako o projekcie ważnym dla przyszłości, dlatego dobrze, że są nim zainteresowani młodzi ludzie. Odniósł się również do planu budowy w Polsce drogi ekspresowej Via Carpatia, będącej jednym z ważnych elementów zacieśniania relacji państw Trójmorza. Minister Arkady Rzegocki wskazał na istotne znaczenie projektu dla wyrównywania różnic infrastruktury w tej części Europy, bardzo odbiegającej od analogicznej na zachodzie. Podkreślił jego ważną rolę dla bezpieczeństwa energetycznego.
          Inicjatywa Trójmorza powstała w 2015 roku  jako projekt gospodarczo-polityczny, skupiający
dwanaście państw Unii Europejskiej. Jego celem jest wzmocnienie współpracy w regionie Morza Adriatyckiego, Bałtyckiego oraz Czarnego, poprzez realizację wspólnych inicjatyw, głównie energetycznej, logistyczno-transportowej i informatyczno-telekomunikacyjnej. Obszar obejmujący państwa należące do Inicjatywy Trójmorza stanowi prawie jedną trzecią całkowitej powierzchni Unii Europejskiej, zajmując powyżej 1,2 mln km2. Mieszka tu ponad 112 milionów ludzi.

Sebastian Styczyński

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}