W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Trzy Diamentowe Indeksy AGH dla I LO w Jaśle!

Na zdjęciu trzy osoby. Od lewej Dyrektor Liceum pan Jacek Nawrocki, w środku Natalia Janas, po prawej pan Sebastian Styczyński nauczyciel geografii opiekun

 Ogólnopolska Olimpiada „O Diamentowy Indeks AGH” odbyła się po raz pierwszy w roku szkolnym 2007/08. Jej podstawowy cel to pogłębianie wiedzy uczniów z pięciu przedmiotów: matematyki, informatyki, fizyki, chemii i geografii z elementami geologii. Pomaga zarówno w odkrywaniu talentów z zakresu nauk technicznych, jak i w rozwijaniu umiejętności oraz zamiłowań z tych dziedzin. Sprzyja lepszemu przygotowaniu młodzieży do wyzwań współczesnego świata, czyli wzrostu roli wiedzy i informacji przy coraz szybszym postępie naukowo-technicznym. Laureaci przyjmowani są na studia w AGH z pominięciem procedury rekrutacyjnej.

 Podczas XIV edycji olimpiady Natalia Janas z kl. 2gc wywalczyła indeks na studia w zakresie geografii z elementami geologii. Tak opowiada o swoich wrażeniach:

 Bardzo trudno było mi pogodzić przygotowania do olimpiady z nauką w szkole. Często brakowało czasu. Jeśli chodzi o stres, to nie ukrywam, że towarzyszyły mi silne emocje. Z jednej strony denerwowałam się testem, a z drugiej byłam szczęśliwa, że doszłam już tak daleko. Gdy dowiedziałam się, że zdobyłam indeks, nie mogłam w to uwierzyć! Zupełnie się tego nie spodziewałam! Dopiero z czasem dotarło do mnie, że mam zapewnione miejsce na AGH i muszę przyznać, że bardzo się z tego powodu cieszę. Myślę, że skorzystam z tej szansy.

Zastanawiam się nad kierunkiem, który będzie ściśle związany z geografią, gdyż jestem jej zagorzałą miłośniczką. Być może wybiorę geoturystykę lub geodezję. 

 Laureatem został również Gabriel Antas z kl. 3b, który zdobył jednocześnie dwa indeksy: z matematyki (laureat III stopnia) oraz informatyki (laureat I stopnia). W tym roku szkolnym zajął on także III miejsce na szczeblu centralnym w XXVIII Olimpiadzie Informatycznej. Ten młody chłopak, przygotowywany przez mgr Renatę Władykę, może się już pochwalić licznymi, imponującymi osiągnięciami z matematyki. Był finalistą XIX Podkarpackiego Konkursu Matematycznego im. Franciszka Lei, otrzymał wyróżnienia w XVIII i XIX Jasielskim Konkursie Matematycznym im. Hugona Steinhausa, dwukrotnie uczestniczył w etapie okręgowym Olimpiady Matematycznej, zajął II miejsce w XXXV Konkursie Matematycznym im. Prof. Jana Marszała, awansował do finału XX Podkarpackiego Konkursu Matematycznego im. Franciszka Lei (nie odbył się z powodu pandemii), brał udział w półfinale projektu edukacyjnego Politechniki Warszawskiej STEM, dwukrotnie uczestniczył w warsztatach olimpijskich organizowanych przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, zdobył nagrodę "Dla najlepszego matematyka I LO w Jaśle w roku szkolnym 2019/2020", ufundowaną przez prof. dr. hab.

Adama Idzika – kierownika Zakładu Matematyki Stosowanej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i profesora Instytutu Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk, był finalistą międzynarodowego konkursu zespołowego European Astro Pi Challenge:

Mission Space Lab 2019/2020 (zespół, w skład którego wchodził Gabriel, otrzymał wyróżnienie w finale konkursu), został laureatem Turnieju Jagiellońskiego. Za swoje osiągnięcia otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów. 

Poprosiłem Gabriela, aby podzielił się z czytelnikami swoimi przemyśleniami:

 Sukcesy w nauce zawdzięczam po części moim nauczycielom, którzy organizowali kółka przedmiotowe. Z matematyki pracowała ze mną mgr Renata Władyka, a z informatyki –  mgr inż. Bożena Janiga. Moje nauczycielki świetnie przygotowały mnie do startu w tym konkursie. Nie uczyłem się w jakiś szczególny sposób do olimpiady, ponieważ sporo wiedzy posiadałem już wcześniej. 

 To nie pierwszy w historii olimpiady spektakularny sukces uczniów I LO. Opiekun Natalii Janas, geograf Sebastian Styczyński, wspomina:

 Z poprzednich lat najbardziej pamiętam Łukasza Byczyńskiego, który w 2016 roku w olimpiadzie „O Diamentowy Indeks AGH” wywalczył tytuł laureata II stopnia i indeks AGH.

Już od pierwszej klasy uczestniczył w kolejnych jej edycjach. Włączył się również do rywalizacji w olimpiadzie geograficznej. Do dziś jest dla mnie wzorem wytrwałości i determinacji w dążeniu do celu.

 Jesteśmy bardzo dumni z sukcesów Natalii i Gabriela. Trzymajmy kciuki, aby nasza szkoła miała w kolejnych latach równie wybitnych uczniów!

Kacper Węgrzyniak 

z kl. Ic z edukacją dziennikarską

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}