W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Trudny, lecz pełen sukcesów! Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

Dnia 25 czerwca, w I LO im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle, odbyło się oficjalne zakończenie roku szkolnego 2020/2021. Nadszedł czas podsumowania nietypowego okresu, podczas którego nauka odbywała się zdalnie przez ponad sześć miesięcy. Z powodu nadal panującej pandemii również ta uroczystość wymagała od uczestników dostosowania się do zasad reżimu sanitarnego, dlatego została podzielona na dwie części, aby uczniowie poszczególnych klas mogli w niej wziąć udział z zachowaniem bezpiecznego dystansu.

Na zdjęciu dyrektor oraz uczniowie ze swoimi świadectwami z czerwonym paskiem

Po Mszy Świętej w kościele pw. św. Stanisława, pracownicy i młodzież udali się do szkolnej auli, do której uroczyście wprowadzono sztandar I LO. Obecnych przywitali prowadzący – Wiktoria Gozdalska i Dawid Garstka z kl. IIGA. Następnie zabrali głos: dyrektor Jacek Nawrocki, przedstawiciel Rady Rodziców Daniel Lignar oraz wiceprzewodnicząca Samorządu Szkolnego Dagmara Zając.  Ważnym punktem programu było wręczenie przez dyrektora placówki oraz wychowawców świadectw z wyróżnieniem dla wybitnych uczniów. Utalentowana młodzież wykorzystała czas nauczania zdalnego i przymusowego pobytu w domach, by tym więcej uwagi poświęcić nauce. Łącznie z klas pierwszych i drugich aż 80 osób uzyskało promocje z biało-czerwonym paskiem. Takim osiągnięciem mogło się poszczycić również 34 tegorocznych abiturientów. Ponadto Gabriel Antas z kl. IIIB otrzymał zaszczytne wyróżnienie „Bene Meritus – dobrze zasłużony”, przyznawane przez Zarząd Powiatu Jasielskiego tym, którzy osiągają znakomite wyniki w nauce, reprezentują swoją szkołę w konkursach, olimpiadach i turniejach. Jego tegoroczne sukcesy to III miejsce w Polsce podczas XXVIII Olimpiady Informatycznej oraz uzyskanie dwóch indeksów w XIV Ogólnopolskiej Olimpiadzie „O Diamentowy Indeks AGH”. Za znaczące sukcesy edukacyjne Zarząd Powiatu nagrodził aż czterech uczniów z I LO: Adama Łodzińskiego z kl. IIIA (I miejsce w wojewódzkiej Olimpiadzie Solidarności „Dwie Dekady Historii”, drużynowo IX miejsce w kraju), Marcina Nawrockiego z kl. IIPD  i Kamila Jarosza z kl. IA (finalistów XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej „Losy żołnierza  i dzieje oręża polskiego w latach 972 – 1514. Od Cedyni do Orszy”) oraz Kamila Wyderkę z kl. IIGB (finalistę XXXIV Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej). Olimpijczykom wręczyła nagrody Anna Mikuś, reprezentująca Radę Szkoły.               

Utalentowanych uczniów w I LO jest wielu. Niektórym pomagali w przygotowaniach nauczyciele, inni ćwiczą lub trenują poza szkołą albo też samodzielnie rozwijają swoje pasje. Wszyscy jednak stanowią dumę naszej placówki, przynoszą jej zaszczyt. Odnoszą sukcesy w różnych dziedzinach. Warto ich wymienić: Natalia Janas z kl. IIGC (laureatka XIV Ogólnopolskiej Olimpiady  „O Diamentowy Indeks AGH", wywalczyła indeks na studia w zakresie geografii z elementami geologii), Joanna Halik, Katarzyna Preisner, Łucja Rolek z kl. IIGE (laureatki XIX Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „Z poprawną polszczyzną na co dzień”), Julia Nguyen Van z kl. ID  (III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Literackim na Opowiadanie Fantastyczne „Pigmalion fantastyki”, laureatka XXVI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży), Zuzanna Banach-Dziura z kl. IIGE (laureatka XXVI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży), Kinga Zych z kl. IIGA (III miejsce w V Konkursie Piosenki Patriotycznej  w Przemyślu, I miejsce w XXI Przeglądzie Pieśni Patriotycznej w Szczyrku, I miejsce w III Konkursie Poezji i Pieśni Patriotycznej „Niepodległa. Niepokorna” w Jaśle, laureatka II stopnia w XVIII.

Międzynarodowym Konkursie Internetowym Digi Talenty, finalistka Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Gdyni), Oliwia Górniak z kl. IIPD (zdobywczyni I miejsca  w III edycji programu Dance Dance Dance), Jakub Dąbrowski, Ernest Leśniak, Krzysztof Majewski, Dominik Marek, Sebastian Rozpara, Kamil Wyderka – uczniowie z kl. IIGB (drużynowo finaliści międzynarodowego konkursu "European Astro Pi Challenge; Mission Space Lab 2020/2021", projektu edukacyjnego Europejskiej Agencji Kosmicznej).

W szkole nie brak też wybitnych sportowców. Należą do nich: Gabriela Kwaśny z kl. IIIC (brązowy medal podczas tegorocznych Mistrzostw Polski Juniorek i Juniorów w Judo w Warszawie  i srebrny – drużynowo, srebrny medal Pucharu Polski Juniorów w Judo w Opolu; w 2021 r. uzyskała Certificate of Proficiency in English, Cambridge English Council). Od 2019 r. należy do kadry narodowej juniorów w judo (w tym roku powołano do niej także Gabrielę Jaracz z kl. IE). W tej samej klasie uczył się Dominik Szumiec, zdobywca srebrnego medalu Pucharu Polski w Triathlonie  w Rzeszowie, w czerwcu 2021 r.; brązowego – podczas Mistrzostw Polski w Aquathlonie w Rzeszowie w 2020 r. Znalazł się na V miejscu w Mistrzostwach Polski w Duathlonie w Rumii. Srebrny medal Pucharu Polski w Triathlonie w Rzeszowie zdobyła w czerwcu 2021 r. Anna Jarecka z kl. IIGC.

 Po wręczeniu świadectw i nagród wyróżniającym się uczniom, nastąpiła część artystyczna, przygotowana przez uczniów z kl. II GE, IIGA, IIGB pod kierunkiem Marii Prucnal i Katarzyny Warchoł. Kinga Zych wykonała w języku francuskim piosenkę Je veux, Marlena Szpak wygłosiła wiersz  Ze wszystkich podróży Jarosława Borszewicza. Spotkanie uatrakcyjnił utwór Pół kroku stąd, wykonany przy akompaniamencie rzadkiego instrumentu – ukulele. Emilia Gałuszka zaśpiewała Nothing else matters kultowego zespołu Metallica. Na zakończenie wysłuchano piosenki Gdy zaczyna się lato,  w wykonaniu Aleksandry Prokop i uczniów kl. IIGE. O nagłośnienie uroczystości zadbali Maksymilian Kiełtyka i Michał Rutyna, a dekoracje przygotowała klasa IIGA. 

Tym artystycznym akcentem zakończono rok szkolny 2020/2021. Pracownikom szkoły  i uczniom życzymy udanych a przede wszystkim bezpiecznych, wakacji. Do zobaczenia we wrześniu.

 

Tekst i zdjęcia: Patryk Zawisza  z kl. IC z edukacją dziennikarską

Materiały

Galeria zdjęć z uroczystości

Zdjęcia (4)