W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Sukces naszej uczennicy w olimpiadzie polonistycznej!

Oliwia Bylinowska finalistką LIII OLJiP

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy" potwierdza, że I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów PERSPEKTYWY 2023 i przysługuje mu tytuł „Srebrnej Szkoły 2023".

Oliwia Bylinowska w Pałacu Staszica w Warszawie

            W dniach 20–22 kwietnia 2023 r. uczennica z klasy 3A (profil humanistyczny) wzięła udział w zawodach III stopnia LIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego (OLiJP), które odbyły się w Konstancinie-Jeziornie koło Warszawy. Podczas nich 206 uczestniczek i uczestników z kraju i z Polonii musiało wznieść się na wyżyny swoich możliwości, pisząc – w zależności od wybranego na miejscu tematu – przekrojowy esej historycznoliteracki lub interpretację porównawczą krótkich utworów literackich.
            Oliwia syntetycznie ujęła złożone zagadnienie dzieła sztuki jako nośnika wartości, powołując się na liczne, niejednorodne przykłady tekstów kultury. Omówiła nie tylko zróżnicowane gatunkowo utwory z literatury polskiej i powszechnej, lecz także nawiązała do wielu myślicieli. Ponadto uwzględniła w swojej pracy kontekst ikoniczny, a nawet współczesne interpretacje muzyczne niektórych wierszy. Tak rozległa wiedza humanistyczna została należycie doceniona przez jury, które ogłosiło werdykt, że Oliwia uzyskała tytuł finalistki olimpiady polonistycznej.
            Poza zmaganiami konkursowymi uczestniczki i uczestnicy mieli zaplanowane atrakcje, takie jak zwiedzanie miasta oraz niepowtarzalny udział w spotkaniu autorskim z prof. Krzysztofem Mrowcewiczem, historykiem literatury staropolskiej.
            Przypomnieć należy, że do etapu centralnego OLiJP Oliwia zakwalifikowała się, przechodząc przez kolejne eliminacje. Otóż w trakcie pisemnych zawodów II stopnia, które odbyły się 11 lutego 2023 r., ponad 60 reprezentantek i reprezentantów podkarpackich szkół średnich musiało się wykazać nie tylko znajomością literatury, a przy tym umiejętnością pisania klasycznej rozprawki lub interpretacji, lecz również wiedzą o języku polskim w teście z gramatyki. W swoim wypracowaniu na temat piękna świata w naturze i jako dzieła rąk ludzkich oraz zachwytu nad tym fenomenem Oliwia dała wyraz własnej erudycji, odwołując się zarówno do sztandarowych przykładów z Biblii i kanonu literatury polskiej, jak i mniej oczywistych utworów, a oprócz tego nawiązując do kontekstu kulturowego oraz filozofów starożytnych i współczesnych.
            Z kolei podczas części ustnej szczebla okręgowego, która miała miejsce 4 marca 2023 r. w Rzeszowie, zadaniem naszej licealistki – i pozostałych 24 uczestników – była obrona – napisanej przez nich wcześniej w ramach etapu szkolnego – pracy o charakterze naukowym. Innymi słowy należało udzielić odpowiedzi na trzy odnoszące się do niej pytania, za pomocą których jury sprawdzało zarówno przekrojową wiedzę historycznoliteracką, jak i o języku. Oliwia znalazła się na liście 15 uczestników rekomendowanych przez Okręg Rzeszowski do udziału w III etapie. Jednakże decyzja o ich potencjalnej kwalifikacji należała do organizatorów olimpiady, którą podjęli na podstawie weryfikacji rankingu najwyższych wyników ze wszystkich 19 okręgów w kraju. Ostatecznie jedyna reprezentantka Szkoły – i powiatu jasielskiego – awansowała do finałowych rozgrywek razem ze 182 innymi uczennicami i uczniami, co ogłoszono 11 marca 2023 r.
            Na uwagę zasługuje również fakt, że Oliwia zakwalifikowała się do II etapu, uzyskując maksymalną liczbę punktów za pracę pt. Obrazy domu w literaturze polskiej renesansu i baroku, przygotowaną na podstawie wybranej twórczości m.in. Jana Kochanowskiego czy mało znanego Kaspra Miaskowskiego. Warto jeszcze nadmienić, że w części ustnej szczebla okręgowego wzięło udział 351 uczennic i uczniów z całej Polski.
            Nagrodą za osiągnięcie tytułu finalistki jest zwolnienie z obowiązku przystąpienia do egzaminów maturalnych z języka polskiego i automatyczne uzyskanie za nie maksymalnej liczby punktów, co z pewnością zwiększa szansę na skuteczną rekrutację na wymarzonym humanistycznym kierunku studiów na każdej uczelni w kraju.
            Serdecznie gratulujemy sukcesu naszej młodej entuzjastce polonistycznej! Liczymy na to, że następne roczniki młodzieży o podobnych pasjach – niekoniecznie docenianych w dzisiejszych czasach – pójdą w ślady Oliwii, rozwijając swoje zdolności, w myśl słów hiszpańskiego pisarza, Ramóna Gómeza de la Serny: Brylant jest kawałkiem węgla, który zdołał zmienić swe marzenia w rzeczywistość. Przykład naszej olimpijki niewątpliwie świadczy o tym, że kontynuowanie edukacji w klasie o profilu humanistycznym w I LO w Jaśle daje takie możliwości.

{"register":{"columns":[]}}