W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Na czym polega praca dziennikarza radiowego?

Kl 2C podczas warsztatów radiowych

Spotkanie z Piotrem Chojeckim

                4 listopada 2021 r. uczniowie z klasy 2C z I LO im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle, w ramach zajęć z edukacji dziennikarskiej, wzięli udział w warsztatach radiowych. Poprowadził je w budynku JDK Piotr Chojecki. W latach 1995-2001 był on prezenterem muzycznym Radia FAN FM i autorem audycji „Rockowe Klimaty". W okresie od 2001 do 2003 r. współpracował z Radiem FAKTY. Jako zastępca szefa muzycznego rozgłośni odpowiadał za tworzenie playlist, aktualizowanie bazy nagrań i wywiady z artystami. W latach 2004-2007 był związany z Radiem Bieszczady, w którym prowadził dopołudniowe programy. Piotr Chojecki to także autor audycji „Noc Niezależnych". W latach 2007-2011 pracował w Radiu VIA, poruszając w wywiadach ważne problemy społeczne. Od 2012 roku pełni funkcję referenta ds. promocji i informacji w Jasielskim Domu Kultury. Odpowiada za stronę medialną, dotyczącą wydarzeń kulturalnych przygotowywanych przez placówkę, prowadzenie imprez, awizację miesięcznika „Obiektyw Jasielski".
                Pierwsza część spotkania z młodzieżą miała charakter teoretyczny. Uczestnicy dowiedzieli się nieco więcej na temat gatunku wywiadu: w jaki sposób go przeprowadzać, jak urozmaicać, by zaciekawić słuchaczy. Dziennikarz zwrócił też uwagę uczniów na profesjonalny sprzęt, który jest nieodłącznym towarzyszem reportera. Zaprezentował działanie i możliwości specjalistycznego dyktafonu, w który należy zainwestować, zaczynając pracę w tym zawodzie.

                Podczas części warsztatowej zostały wybrane dwie osoby z klasy do przeprowadzenia ze sobą wywiadu. Błażej Liana rozmawiał z Kacprem Węgrzyniakiem na temat poziomu wymagań podczas szkolnych sprawdzianów. Następnie Piotr Chojecki zademonstrował obecnym, jak obrabia się materiał audio w odpowiednim programie. Pokazał trzy podstawowe narzędzia, służące do modyfikowania ścieżki dźwiękowej: przyciszenie, oczyszczenie dźwięku i normalizację. Po tym krótkim wprowadzeniu Mateusz Stawiarski z kl. 2C podjął się usunięcia usterek z surowego nagrania, którego dokonali jego koledzy.
                Moim zdaniem takie spotkania powinny odbywać się częściej, ponieważ dzięki nim uczniowie rozwijają swoje zainteresowania i zdobywają nowe umiejętności, które wykorzystają praktycznie w  przyszłości.

Marlena Kędzior z kl. 2C I LO
z edukacją dziennikarską

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}