W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Po co poezja?

Po co poezja?

          Dnia 1 października 2021 roku w auli naszej szkoły odbył się panel dyskusyjny „Po co poezja”, w ramach XV Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego. Uczniowie spotkali się z poetami Katarzyną Szwedą i Robertem Królem i wraz z nimi spróbowali odpowiedzieć na tytułowe pytanie. Goście poruszyli wiele tematów, między innymi jak przygotować się do debiutu, na co zwracać uwagę przy pisaniu. Opowiadali o swojej twórczości, która w znacznym stopniu jest związana z Jasłem i jasielszczyzną. Ponadto wskazali na ważność doceniania swoich utworów i gotowość podzielenia się nimi, rozmowy o nich. Poeci przeczytali fragmenty swoich książek poetyckich - Katarzyna Szweda „Bosorki", a Robert Król „Polki”. Nasi goście zadeklarowali również gotowość oceny prac młodych autorów, które byłyby przesyłane na stworzony w tym celu adres e-mail. Dzięki temu przygotowujący się do debiutu mogliby otrzymać fachową pomoc i wskazówki od doświadczonych, dojrzałych twórców. Po spotkaniu uczniowie zadawali gościom indywidualne pytania.

Magdalena Fila

 

Transmisja wydarzenia dostępna pod linkiem:

https://www.facebook.com/BibliotekaJaslo

Katarzyna Szweda – poetka i fotografka. Pochodzi z okolic Jasła, wychowywała się w Beskidzie Niskim na Wrzosowej Polanie, absolwentka I LO w Jaśle. Z wykształcenia nauczycielka języka hiszpańskiego i angielskiego. Obecnie mieszka na Łemkowynie, ale myśli o powrocie do Krakowa. Bada swoją łemkowskość. Jej debiut literacki „Bosorka” wpisuje się w bolesną, pełną luk oraz przemilczeń historię Beskidu Niskiego i łemkowskich rodzin.

Robert Król – poeta, jaślanin. Autor książek poetyckich: „Gatunki śniegu*” (kolekcja Ha!art, 2003), „Lida” (Biblioteka Tyskiej Zimy Poetyckiej, 2004), „Habitat” (Korporacja Ha!art, 2005), „Pamięć podręczna” (Korporacja Ha!art, 2009), „Czternastki” (Wielkopolska Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury 2010), „O wchodzeniu w ogień” (WBPiCAK, 2014), „Polka” (Ówże, 2018). Laureat ogólnopolskich konkursów literackich, stypendysta Miasta Jasła (2006, 2018), Miasta Krakowa (2009) oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Młoda Polska (2016). Nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej w 2019 roku za poemat „Polka”.

Partnerami projektu są: Jasielski Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle oraz Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ożennej.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.