W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Wspomnienie o płk. Andrzeju Mareckim – absolwencie przedwojennego Gimnazjum w Jaśle

Tablica pamiątkowa

Wiosną 2022 r. I LO im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle odwiedzili potomkowie płk. Andrzeja Mareckiego – jego córka Teresa Ciesielska wraz z synem Pawłem.

                Andrzej Marecki to jeden z tych niezwykłych wychowanków jasielskiego gimnazjum, którego bohaterskie losy splotły się na zawsze z tragicznymi dziejami ojczyzny. W okresie dwudziestolecia międzywojennego służył w polskim wojsku, za udział w wojnie 1920 r. został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Jako ochotnik walczył w III powstaniu śląskim. Podczas kampanii wrześniowej zajmował stanowisko oficera w III Oddziale Operacyjnym Sztabu Naczelnego Wodza. Przez Rumunię przedostał się do Francji, a po jej klęsce – do Wielkiej Brytanii. Działał u boku gen. Władysława Sikorskiego i razem z nim zginął 4 lipca 1943 r. w słynnej katastrofie lotniczej na Gibraltarze. Obecnie jego szczątki spoczywają na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, w Kwaterze Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych. Dokładniej biografię bohatera odtwarza – w załączonym liście – wnuk Paweł Ciesielski.

                O pułkowniku Andrzeju Mareckim nie zapomnieli jaślanie. Jego postać upamiętniają tablice w kościele pw. św. Stanisława BM oraz we  franciszkańskim kościele pw. św. Antoniego.

Beata Baraś

Materiały

List od pana Pawła Ciesielskiego
list.pdf 1.09MB

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}