W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Wśród najlepszych w Polsce, najlepszych w województwie Nagrodzeni uczniowie z 1 LO w Jaśle

Gala wręczenia nagród

               1 Liceum Ogólnokształcące im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle to nie tylko miejsce nauki, ale także placówka umożliwiająca młodzieży rozwijanie talentów i pasji. W tym gronie warto wyróżnić osoby, które dzięki determinacji oraz ciężkiej pracy odniosły imponujące sukcesy.
               Na pewno zalicza się do nich Seweryn Bonarek z klasy 4 B. Już od szkoły podstawowej jego zamiłowaniem były nauki ścisłe, a zwłaszcza matematyka. Chętnie uczestniczył w konkursach z tej dziedziny: dotarł do finału Konkursu Matematycznego im. J. Marszała, został finalistą Podkarpackiego Konkursu Matematycznego im. Franciszka Leji, zdobył wyróżnienie podczas Konkursu Matematycznego im. Hugona Steinhausa. Jako członek drużyny z fizyki wziął udział w etapie finałowym konkursu Earth Rescue Challenge – Water Edition. Nie zaniedbywał jednak nauki innych przedmiotów. Jego średnia ocen na świadectwie wynosiła aż 5,54. Nic dziwnego, że za tak znaczące osiągnięcia w minionym roku szkolnym, uhonorowano go stypendium Prezesa Rady Ministrów. Wręczała je uroczyście podczas gali w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie wojewoda Teresa Kubas-Hul.
               – Na naukę poświęciłem sporo czasu, ale nie wydaje mi się, że wysoka średnia jest czymś nieosiągalnym. Najswobodniej czuję się w dziedzinie przedmiotów ścisłych, są moim konikiem. W przyszłości chcę studiować na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zastanawiam się nad kilkoma kierunkami inżynierskimi – powiedział stypendysta.
               Uczennicą 1 LO w Jaśle jest również Nikola Grasela, obecnie uczęszczająca do 3 A. W ubiegłym roku, jako drugoklasistka, została finalistką LIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego na szczeblu centralnym. Dzięki temu na dyplomie maturalnym otrzyma wpis 100% punktów z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Już od września uczestniczyła w dodatkowych zajęciach, przygotowujących ją do olimpijskiej rywalizacji. Za swoje osiągnięcia otrzymała we wrześniu bieżącego roku stypendium Fundacji im. prof. Romana Saphiera. Natomiast w październiku uhonorowano ją nagrodą Zarządu Województwa Podkarpackiego w ramach programu wspierania młodzieży uzdolnionej „Nie zagubić talentu”. Otrzymali ją najwybitniejsi uczniowie z terenu Podkarpacia. Nikola Grasela jest prawdziwą humanistką. Aktywnie włączała się w działalność klasowej grupy teatralnej. Wyreżyserowany przez uczniów klasy 2 A spektakl „Tajemniczy spisek”, w którym zagrała, zdobył I miejsce w ubiegłorocznych Potyczkach Teatralnych o Złotą Leszczynę. Uczennica łączy sumienną naukę z działalnością na rzecz klasy i szkoły.
               Tak mówi o swoim sukcesie:
               – Droga do osiągnięcia tytułu finalisty OLiJP nie była prosta, ale według mnie warto podjąć ten trud. Z perspektywy czasu łatwo się mówi, ale muszę przyznać, że niektóre przeszkody, jak np. stres i niekiedy brak determinacji, okazały się naprawdę trudne do pokonania. Bywały chwile, że zastanawiałam się nad rezygnacją. Na szczęście nie uległam pokusie. Bardzo wspierali mnie przyjaciele i rodzina, ale zdecydowanie najwięcej zawdzięczam mojej polonistce, Beacie Baraś, bez której to by się nie udało.
               Trudne są nie tylko same przygotowania do olimpiady, ale również sposób jej przeprowadzania. Dla mnie największe wyzwanie stanowił etap ustny, gdyż trzeba było wykazać się nie tylko wiedzą, ale także umiejętnością poprawnego wysławiania. Ogromnie się denerwowałam. Uważam jednak, że jeśli ktoś interesuje się językiem polskim i jest zdeterminowany, by osiągnąć cel, powinien spróbować swoich sił. Nie mówię jedynie o sukcesie, ale także o zdobywaniu cennych doświadczeń, jakie niesie za sobą ta olimpiada.
               Do klasy 3 A uczęszcza również Pola Chrostowska, która wykazuje zainteresowania artystyczne. Już od szkoły podstawowej jej pasją była recytacja. W tej dziedzinie osiągnęła wiele. W każdym konkursie recytatorskim, w jakim uczestniczyła, została doceniona przez jury. W ubiegłym roku w ogólnopolskim XXVIII Konkursie Recytatorskim Poezji Współczesnej autorstwa Bronisławy Betlej w Jedliczu zdobyła III miejsce, a w kolejnej edycji, w 2024 roku – drugą lokatę na ponad trzydziestu uczestników. W grudniu 2023 roku znalazła się w grupie nagrodzonych, czyli odpowiadającej miejscom I – III w Konkursie Recytatorskim „Nagroda Literacka Nike”, zaś w lutym zdobyła wyróżnienie w XV Powiatowym Konkursie „Sensowne Twory Słowne”. W prestiżowym VI Konkursie Poezji i Pieśni Patriotycznej „Niepodległa, Niepokorna” zdobyła I miejsce, dzięki czemu uczestniczyła w występach dla mieszkańców Jasła podczas sierpniowego koncertu laureatów. Obecnie już przygotowuje się do kolejnych konkursów. Recytacja to nie jedyna jej pasja. Lubi aktorstwo.  W spektaklu „Tajemniczy spisek” zagrała główną rolę. Nic dziwnego, że w kontekście tak wielu osiągnięć uczennica była nominowana do stypendium artystycznego województwa podkarpackiego.
               Seweryn Bonarek, Nikola Grasela i Pola Chrostowska dają przykład, jak ciężka praca, zaangażowanie i wsparcie ze strony nauczycieli oraz bliskich mogą prowadzić do sukcesów na miarę województwa, a nawet Polski.

Zuzanna Ćmiel z 1 LO w Jaśle

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}