W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Jubileusz 150-lecia Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle

 W dniu 15 września 2018 r. odbyły się uroczyste obchody Jubileuszu 150-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Stanisława Leszczyńskiego i Gimnazjum w Jaśle oraz 125–lecia istnienia Kaplicy Gimnazjalnej w Jaśle.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Św. Stanisława Biskupa, następnie w takt orkiestry kolejowej zaproszeni goście, absolwenci, nauczyciele, pracownicy, uczniowie udali się do Jasielskiego Domu Kultury. Obecność tak licznie zgromadzonych była potwierdzeniem wyjątkowości tego święta, była dla nas wielkim wyróżnieniem i wyrazem głębokiej wdzięczności. Niełatwą drogą kroczyło jasielskie gimnazjum i liceum w swej 150–letniej historii. Były to okresy burz dziejowych i przemian historycznych w Polsce i świecie. Mury szkolne opuściło ponad 16 tysięcy wychowanków rozrzuconych po całym świecie, piastujących odpowiedzialne funkcje. Szkoła ta zawsze łączyła i łączy uczniów, rodziców, pracowników.
 Ciekawe wydarzenia towarzyszące jubileuszowi to m.in. wykład okolicznościowy prof. dr. hab. Stanisława Lasockiego „Dynamiczna Ziemia”, wystawa „150 lat Liceum i Gimnazjum w Jaśle i 125 lat Kaplicy Gimnazjalnej” w Muzeum Regionalnym, odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci byłego dyrektora Juliusza Jankisza, Apel pamięci, złożenie kwiatów na grobach zmarłych Profesorów, wystawa prof. dr. hab. Karola Myśliwca „50 lat w Egipcie – odkrycia polskich archeologów w Sakkarze”, wystawa malarstwa prof. dr hab. Grażyny Korpal, wystawa „Obrazki ze szkolnej ławki” w Miejskiej Bibliotece Publicznej, wystawa fotografii Tomasza Kasprzyka.
Dzień Jubileuszu był finałem prac trwających od 2015 r. Powołany Komitet Organizacyjny Zjazdu realizował starannie i cierpliwie szereg działań, aby uczcić rocznicę, podziękować wszystkim związanym z I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle.
Jubileusz 150–lecia szkoły został zorganizowany z myślą o tym, że bogate tradycje należy kontynuować i wzbogacać, był okazją do przywołania wspomnień ponownie, podróżą w przeszłość.
Szkoła nadal stawia na podejmowanie ciekawych inicjatyw, zaangażowanie, rzetelność, rozwijanie uczniowskich pasji. W naszej szkole najważniejsi są uczniowie i z myślą o nich wszystko się w niej dzieje. W przyszłości nadal będziemy dbać o najwyższy poziom kształcenia i wychowania, unowocześnienia bazy lokalowo-dydaktycznej, rozwój I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle.

Barbara Wierdak-Cyboroń – Dyrektor ILO w Jaśle
Wacław Mendys – Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Zjazdu


 

Jubileusz subiektywnie

W holu szkoły prezentowane są obecnie zdjęcia Natalii Daniło (kl.3f) będące subiektywną relacją z obchodów 150-lecia Gimnazjum i Liceum w Jaśle. Natalia fotografowała imprezy towarzyszące (odsłonięcie tablicy poświęconej J. Jankiszowi i Apel Pamięci, wernisaż prac prof. G. Korpal., wystawę poświeconą prof. Myśliwcowi, zapalenie zniczy na grobach zmarłych nauczycieli) oraz główne uroczystości, które odbywały się w JDK oraz w budynku I LO w Jaśle. Autorka prac skupiła swoją uwagę na osobach biorących udział w jubileuszu pragnąc oddać emocje, które im towarzyszyły. Widzimy na ich twarzach m.in.: nostalgię, powagę, dumę i radość. Wystawę otwiera wiersz napisany, specjalnie na 150-lecie szkoły, przez panią Krystynę Bielech, matura 1953. Serdecznie wszystkich zapraszamy do oglądania tych niezwykłych zdjęć.

Krystyna Bielech
Matura 1953 r.


 

150 lat szkoły

Dzisiaj piękny jubileusz święci nasza szkoła:
Już 150 lat młodzież w swoje progi woła.
Jej bogata tradycja każdego urzeka,
Gdyż kształci i wychowuje mądrego człowieka.

 

Dała ona krajowi wielu sławnych ludzi,
Których praca naukowa podziw świata budzi.
Przeżyła wraz z Jasłem wzloty i upadki,
Kiedy opłakiwały swoich synów matki,
Gdy ginęli ludzie, waliły się domy,
Ale naród polski był niezwyciężony.

 

Bo gdy tylko nastał czas względnie spokojny,
Zaczął z ruin dźwigać to, co zniszczyły wojny
I jak feniks z popiołów powstała też szkoła,
I tak, jak dawniej, do siebie swoich uczniów woła.

 

Obchodzi jubileusz, by zachować ciągłość istnienia
I by swój ślad w historii ocalić od zapomnienia.


 

Program Obchodów Jubileuszu 150-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Stanisława Leszczyńskiego oraz 125-lecia istnienia Kaplicy Gimnazjalnej w Jaśle

sobota, 15.09.2018 r.
  9.00 - 10.30  Msza święta w Kościele św. Stanisława BM w Jaśle
11.00 - 13.30  Część oficjalna Jubileuszu w Jasielskim Domu Kultury:

  • powitanie
  • przemówienie Pani Barbary Wierdak-Cyboroń - Dyrektor I LO w Jaśle
  • wystąpienia gości
  • wykład okolicznościowy prof. dr. hab. Stanisława Lasockiego
  • część artystyczna

14.00 - 16.00  Lunch i spotkania roczników w budynku I LO w Jaśle

19.00                Bankiet w budynku I LO w Jaśle

 

Wydarzenia towarzyszące

czwartek, 13.09.2018 r.
10:30  Otwarcie wystawy „150 lat Liceum i Gimnazjum w Jaśle i 125 lat Kaplicy Gimnazjalnej” - Muzeum Regionalne w Jaśle

 

Piątek, 14.09.2018 r.
10.00  Odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci dyr. Juliusza Jankisza i Apel Pamięci - III piętro w budynku I LO w Jaśle
11.00  Złożenie kwiatów na grobach zmarłych Profesorów - Stary Cmentarz przy ul. Zielonej oraz Nowy Cmentarz przy ul. Mickiewicza
12:00  Otwarcie wystawy prof. dr. hab. Karola Myśliwca - „50 lat w Egipcie - Odkrycia polskich archeologów w Sakkarze", sala 45 - IV piętro w budynku I LO w Jaśle
17.00  Wernisaż prof. dr hab. Grażyny Korpal (sala wystawowa w Jasielskim Domu Kultury)

 

W ramach obchodów można indywidualnie zwiedzać:
- wystawę malarstwa prof. dr hab. Grażyny Korpal w sali wystawowej JDK (8.00-20.00)
- wystawę w Muzeum Regionalnym przy ul. Kadyiego 11 w Jaśle (8.00-15.00)
- obserwatorium astronomiczne w budynku I LO (10.00-21.00)
- skansen Karpacka Troja w Trzcinicy (9.00-17.00)
- wystawę prof. dr. hab. Karola Myśliwca "50 lat w Egipcie - Odkrycia polskich archeologów w Sakkarze", sala 45 - IV piętro budynek I LO w Jaśle
- wystawę "Obrazki ze szkolnej ławki" w holu MiejskiejBiblioteki Publicznej w Jaśle (10.09.2018 r. - 31.12.2018 r. w godzinach pracy biblioteki)
- wystawę fotografii Tomasza Kasprzyka w poczekalni dawnego Dworca PKP w Jaśle (piątek 18.00-19.00)

 

Prosimy o potwierdzenie obecności i odebranie upominków w Biurze Zjazdu:
- w piątek, godz. 14.00 - 18.00, budynek I LO, albo
- w sobotę, godz. 8.00 - 11.00, budynek JDK

Materiały

Jubileusz subiektywnie - galeria zdjęć Natalii
{"register":{"columns":[]}}