W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

U progu nowego roku szkolnego!

Inauguracja roku szkolnego 2022/2023

Uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2022/23 w I LO im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle przyświecało motto „Sapere aude”. Zdanie z listu rzymskiego poety Horacego do jego przyjaciela Maximusa Lilliusa brzmi w całości: „Połowę pracy ma za sobą, kto dobrze zaczął, miej więc odwagę być mądrym i zacznij”.

                Sentencja nabiera szczególnego znaczenia w stosunku do pierwszoklasistów, którzy 1 września 2022 r. dołączyli do społeczności placówki z ponadstupięćdziesięcioletnią tradycją, szczycącej się wieloma wybitnymi wychowankami, słynnymi w Polsce i na świecie. Nauka w takim miejscu zobowiązuje, tym większej wagi nabiera ślubowanie, złożone na sztandar I LO przez reprezentantów nowych uczniów. Przysięgli oni sumiennie wypełniać swoje obowiązki, dbać o dobre imię szkoły, być wartościowymi obywatelami ojczyzny. Wierzymy, że wśród nich są osoby, które wiele osiągną w życiu, z których liceum będzie w przyszłości dumne.

                Po wysłuchaniu hymnu państwowego w wykonaniu szkolnego chóru „Soli Deo”, zgromadzonych na uroczystości przywitał Jacek Nawrocki – obecny dyrektor jednej z najstarszych szkół na Podkarpaciu. Przypominając młodzieży, że uczy się ona przede wszystkim dla siebie, zacytował słowa Stanisława Pigonia, wybitnego absolwenta jasielskiego gimnazjum: „Do celów szlachetnych, szlachetne tylko wiodą czyny” oraz Jana Pawła II: „Musicie od siebie wymagać”.

                Następnie przemawiał starosta jasielski Adam Pawluś. Podkreślił on, że władze powiatu przywiązują dużą wagę do poziomu kształcenia. Pogratulował nowo przyjętym, że dołączyli do grona uczniów właśnie tej placówki, gdyż to ogromny zaszczyt. Stwierdził: „Sentencja <Sapere aude> jest wciąż aktualna, ponieważ we współczesnym świecie trzeba umieć wybrać to, co dobre i mądre, odróżniając od zła, odsiewając ziarno od plew; wybrać to, co będzie służyć dalszej drodze życiowej. Pragnę, by I LO osiągnęło poziom najwyższy na Podkarpaciu, na co zasłużyło swoją długoletnią tradycją. Rolą nauczycieli jest wytyczać szlaki, którymi młodzi pójdą w świat.” Przypomniał słuchaczom, że trzeba znaleźć w sobie odwagę, by iść na przekór innym –  „Mieć odwagę być mądrym”. Na zakończenie wystąpienia życzył pedagogom wytrwałości, a rodzicom – dzieci, z których będą dumni.

                Przewodniczący Rady Rodziców, Daniel Lignar, kończący swoją kadencję, podziękował za dotychczasową współpracę. Życzył uczniom, by jak najlepiej wykorzystali w przyszłości zdobytą tu wiedzę, a nauczycielom – radości z wykonywanej pracy. Pierwszoklasistów przywitał też w imieniu koleżanek i kolegów przewodniczący Samorządu Szkolnego Jakub Szot.

                Po części oficjalnej na scenie zaprezentowali się członkowie Grupy Teatralnej „Leszcze”. W ubiegłym roku szkolnym napisany i wyreżyserowany przez młodzież spektakl „Przerwana lekcja polskiego” zdobył grand prix oraz nagrodę publiczności podczas X Podkarpackich Spotkań Teatralnych w Rzeszowie „Zwierciadła”, potwierdzając renomę I LO, jako szkoły wspierającej rozwój utalentowanej młodzieży.

                Na zakończenie uroczystości dyrektor przedstawił uczniom klas pierwszych ich wychowawczynie oraz zaprosił na spotkania w salach lekcyjnych. Co będzie jutro? Poznawanie nowych nauczycieli, kolegów i początek zdobywania kolejnych szczebli wiedzy…

Beata Baraś

Materiały

https://photos.app.goo.gl/TpG8TMAbg3JEfGF17
{"register":{"columns":[]}}