W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Firlejówka. Przywrócona pamięć

Akademia. Firlejówka. Przywrócona pamięć. 01.10.2024 r.

Nie dajmy zginąć poległym /Z. Herbert/

1 października w auli naszej szkoły odbyła się uroczysta akademia z okazji 104 rocznicy bitwy pod Firlejówką, w której bohatersko walczyli profesorowie i uczniowie naszej szkoły.

Z walkami o wschodnią granicę Polski w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku ściśle łączą się losy uczniów jasielskiego gimnazjum. Na apel Józefa Piłsudskiego, Naczelnego Wodza,  o powszechną mobilizację zgłosiło swoją gotowość do walki około 300 ochotników, w tym również dwóch profesorów: Roman Saphier i Jakub Kuska - dyrektor zakładu.

6 września 1920 roku w bitwie pod Firlejówką  polegli profesor Roman Saphier oraz uczniowie: Antoni Aman, Jan Lejpras, Jan Sanocki, Jan Skuba, Jan Soczek i Józef Urbanek. To właśnie ich czynom, heroicznej postawie poświęcona była akademia. Na trwałe zapisali się oni na kartach historii naszej szkoły.

jesteśmy mimo wszystko
stróżami naszych braci
niewiedza o zaginionych
podważa realność świata

/Z. Herbert/

Pamięć o bohaterach, którzy zginęli pod Firlejówką, jest wciąż żywa, zwłaszcza dzięki Fundacji im. Profesora Romana Saphiera, działającej od 1995 roku w naszej szkole. Od 2006 roku systematycznie organizuje ona wyjazdy młodzieży na Ukrainę, pod Firlejówkę, by oddać cześć poległym.

24 września 2011 r. odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika na firlejowskiej mogile, która powstała dzięki zarządowi fundacji. Od początku swojej działalności czynił on starania o zgodę na budowę pomnika dla uczczenia profesora Romana  Saphiera i uczniów naszej szkoły.

Uroczystość uświetnił swoim występem chór szkolny Soli Deo, a także uczniowie, którzy   przybliżyli  zebranym historię firlejowskiej mogiły.

Na zakończenie głos zabrali: Dyrektor Szkoły Jacek Nawrocki oraz zaproszeni goście: Adam Pawluś, Starosta Powiatu Jasielskiego, Prezes Fundacji Stanisław Mazan oraz Ryszard Lisowski, Członek Zarządu Powiatu, który opowiedział o swoim wuju Edwardzie Lisowskim, walczącym razem z uczniami naszej szkoły w 16 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowieckiej. 

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}