W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Firlejówka – przywrócona pamięć

Akademia - Firlejówka

29 września  w auli naszej szkoły odbyła się uroczysta akademia dla klas pierwszych  z okazji 105 rocznicy bitwy pod Firlejówką, w której bohatersko walczyli profesorowie i uczniowie naszej szkoły.

Z walkami o wschodnią granicę Polski w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku ściśle łączą się losy uczniów jasielskiego gimnazjum. Na apel Józefa Piłsudskiego, Naczelnego Wodza,  o powszechną mobilizację zgłosiło swoją gotowość do walki około 300 ochotników, w tym również dwóch profesorów: Roman Saphier i Jakub Kuska - dyrektor zakładu.

6 września 1920 roku w bitwie pod Firlejówką  polegli profesor Roman Saphier oraz uczniowie: Antoni Aman, Jan Lejpras, Jan Sanocki, Jan Skuba, Jan Soczek i Józef Urbanek. To właśnie ich czynom, heroicznej postawie poświęcona była akademia. Na trwałe zapisali się oni na kartach historii naszej szkoły.

Pamięć o bohaterach, którzy zginęli pod Firlejówką, jest wciąż żywa, zwłaszcza dzięki Fundacji im. Profesora Romana Saphiera, działającej od 1995 roku w naszej szkole.

Uroczystość uświetnił swoim występem chór szkolny Soli Deo, a także uczniowie kl. 3A, 3D i 4D, którzy   przybliżyli  zebranym historię firlejowskiej mogiły.

Na zakończenie głos zabrali: Dyrektor Szkoły Jacek Nawrocki oraz Prezes Fundacji Stanisław Mazan.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}