W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Przewodniczka po krainie książek

Pożegnanie Elżbiety Szaro

Podziękowanie dla Elżbiety Szaro

                Pracownikom I LO im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle, z których wielu jest jego absolwentami, trudno przywyknąć do myśli, że nie spotkają już w bibliotece Elżbiety Szaro. Poświęciła tej placówce trzydzieści lat swojego życia zawodowego, toteż gdy październiku 2021 r. zdecydowała się przejść na emeryturę, niełatwo było zaakceptować tę zmianę.
                Jako ceniona, aktywna bibliotekarka, stale powiększała księgozbiór liceum, dbając o jego atrakcyjność, różnorodność oraz aktualność. Troskliwie opiekowała się szkolnymi lekturami, czuwała nad ich właściwą ochroną i konserwacją. Chętnie współpracowała z wieloma instytucjami kulturalnymi, by wspomnieć chociażby o Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, miejscowej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie, Jasielskim Domu Kultury, Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle czy tutejszym Muzeum Regionalnym. Wdrożyła systemy MOL oraz ACADEMICA, była koordynatorką Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Z zaangażowaniem pomagała nauczycielom w realizacji różnych przedsięwzięć, pełniła też funkcję opiekuna praktyk. Wygłaszała referaty podczas seminariów dla bibliotekarzy. Była współautorką i redaktorką wydawnictw związanych z historią I LO, takich jak „150 lat Gimnazjum i Liceum w Jaśle” oraz „Przywrócona pamięć. Firlejówka 1920-2020”.
               Zawsze wrażliwa na potrzeby uczniów, wytrwale promowała wśród nich czytelnictwo, tocząc literackie dyskusje, organizując różnorodne konkursy, akcje bookcrossingowe, spotkania autorskie, lekcje czytania, sprawując opiekę podczas wyjazdów do teatru czy wyjść do kina. Tworzyła prezentacje multimedialne i ścienne gazetki. Przygotowała miejsce do nauki i wypoczynku „Czytelnia 4. piętro”. To z jej inicjatywy ufundowano Nagrodę im. Tadeusza Kośka dla najbardziej wszechstronnego ucznia I LO w Jaśle.
                W 2010 r. uhonorowano Elżbietę Szaro Nagrodą Zarządu Powiatu Jasielskiego. Za swoje osiągnięcia zawodowe ośmiokrotnie otrzymywała również Nagrodę Dyrektora I LO. Z wszystkimi pracownikami szkoły, wśród których ma wielu przyjaciół, pożegnała się na spotkaniu 30 września. Odżyły wówczas miłe, czasami zabawne, wspomnienia chwil spędzonych w szkolnych murach. Czas przewrócił kolejną stronę w księdze życia… Życzymy naszej Koleżance, by nowe karty wypełniały tylko szczęśliwe dni, pełne serdecznych wzruszeń.

w imieniu dyrekcji i pracowników
Beata Baraś

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}