Nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC) - wysyłka zawiadomień po wpisach z urzędu do Wykazu
Opublikowano: 24.04.2026 - Do podmiotów wpisanych z urzędu do Wykazu podmiotów kluczowych i podmiotów ważnych sukcesywnie wysyłane są zawiadomienia oraz wezwania do uzupełnienia danych. Termin na przekazanie wymaganych informacji wynosi 6 miesięcy od dnia doręczenia wezwania.
Przed uruchomieniem samorejestracji dostępnej pod adresem wykaz-ksc.gov.pl, tj. przed 7 maja 2026 r., Minister Cyfryzacji dokonał wpisów z urzędu do wykazu dotychczas zidentyfikowanych podmiotów.
Wpisy z urzędu objęły:
- przedsiębiorców telekomunikacyjnych,
- dostawców usług zaufania,
- podmioty publiczne,
- dotychczasowych operatorów usług kluczowych.
W przypadku podmiotów wpisanych do wykazu z urzędu przed 7 maja 2026 r., rozpoczęto wysyłkę zawiadomień o wpisie wraz z wezwaniami do uzupełnienia brakujących danych. Proces ten jest realizowany sukcesywnie, a jego zakończenie planowane jest do końca maja 2026 r.
Wysyłkę pism prowadzi NASK-PIB, któremu Minister Cyfryzacji powierzył realizację zadań związanych z prowadzeniem Systemu S46 i Wykazu.
Jednocześnie trwa identyfikacja pozostałych podmiotów sektora publicznego. W szczególności wpisy z urzędu oraz wysyłka zawiadomień i wezwań dotyczących samorządowych instytucji kultury będą realizowane w kolejnych tygodniach.