Cyberbezpieczne Wodociągi - rozstrzygnięcie konkursu
W konkursie grantowym Cyberbezpieczne Wodociągi pozytywnie oceniono 759 wniosków. Każdy z nich otrzyma wsparcie, które pozwoli lepiej chronić infrastrukturę i usługi, z których mieszkańcy Polski korzystają każdego dnia. Dzięki zwiększeniu puli dostępnych środków dofinansowanie otrzyma 688 projektów o łącznej wartości ponad 590 mln zł, a kolejnych 71 projektów - już wkrótce.
– Skala cyberataków na polskie podmioty stale rośnie – 99% z nich odpieramy, ale wystarczy jeden, skuteczny, by odciąć wodę i sparaliżować życie w całym mieście. Naszym obowiązkiem jest chronić systemy i dane, a przede wszystkim zapewnić obywatelom bezpieczeństwo i ciągłość dostępu do kluczowych usług. Konkurs „Cyberbezpieczne Wodociągi” to realna inwestycja w bezpieczeństwo obywateli i odporność całego państwa – powiedział wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Czym są Cyberbezpieczne Wodociągi
Cyberbezpieczne Wodociągi to konkurs finansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Realizują go Centrum Projektów Polska Cyfrowa we współpracy z NASK – Państwowym Instytutem Badawczym.
Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie odporności cyfrowej podmiotów krajowego systemu cyberbezpieczeństwa odpowiedzialnych za świadczenie usług wodno-kanalizacyjnych oraz jednostek wykonujących zadania użyteczności publicznej.
Wsparcie obejmuje działania w czterech obszarach:
-
organizacyjnym – dotyczącym wdrożenia i audytu systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji oraz wszystkich aspektów organizacyjnych bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych IT i OT;
-
kompetencyjnym – obejmującym działania podnoszące świadomość, wiedzę i umiejętności pracowników na poziomie podstawowym, kierowniczym i specjalistycznym w zakresie cyberbezpieczeństwa;
-
technicznym IT – związanym z zabezpieczeniem i utrzymaniem bezpieczeństwa środowiska teleinformatycznego IT, w tym sprzętu, oprogramowania i danych biznesowych;
-
technicznym OT – obejmującym zabezpieczenie środowiska technologicznego OT wykorzystywanego przy zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.