Bon energetyczny
Bon energetyczny startuje 1 sierpnia, zatem zbliża się termin składania wniosku o ten dodatek osłonowy. Będą one przyjmowane od początku sierpnia do 30 września. Natomiast wypłata, powinna nastąpić pod koniec 2024 roku.
Do złożenia wniosku potrzebne są:
- dane osoby składającej wniosek. tj. m.in. PESEL, adres zamieszkania i numer konta bankowego, na który mają trafić pieniądze z tego świadczenia;
- informacje o tym, ile osób mieszka w gospodarstwie domowym, którego wniosek dotyczy oraz ich dane osobowe;
- informację o źródle ogrzewania;
- informacja, gdzie były wpłacane składki na ubezpieczenie zdrowotne wnioskodawcy oraz członków jego gospodarstwa domowego;
- dane dotyczące dochodów.
Bon energetyczny po przekroczeniu limitu dochodów
Bon energetyczny przysługiwać będzie gospodarstwom domowym, których przeciętne dochody w roku 2023 nie przekroczyły 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Co istotne, liczba osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego jest ustalana na dzień złożenia wniosku o wypłatę tego dodatku. Ponadto jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego.
Przy czym obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę". Zatem osoby, które przekroczyły próg dochodowy, również mogą ubiegać się o to świadczenie. Jeżeli wysokość przeciętnego dochodu za 2023 rok na osobę przekraczała ww. kwotę, to bon energetyczny przysługuje w wysokości różnicy między kwotą bonu energetycznego a kwotą, o którą został przekroczony przeciętny dochód za 2023 r. na osobę.
Ustalając wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu dla potrzeb bonu energetycznego, trzeba przyjąć dochód netto, co wynika z ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.