W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Polskie tradycje bożonarodzeniowe – najpiękniejsze zwyczaje świąteczne

Podsumowanie konkursu „Rodzinna Szopka Bożonarodzeniowa”

Uroczyste podsumowanie konkursu „Rodzinna Szopka Bożonarodzeniowa”

 

„Coś jest w świętach Bożego Narodzenia, co raz po raz każe zajrzeć nam w głąb siebie, w nasze wspomnienia i pragnienia, w naszą dziecięcą duszę. Ona wciąż jeszcze otwiera szeroko oczy ze zdumienia, stojąc przed tajemniczymi drzwiami, za którymi czeka cud. Szeleszczący papier, szeptane słowa, płonące świece, ozdobione okna, zapach cynamonu i goździków, życzenia napisane na karteczce lub wypowiedziane prosto do nieba, w nadziei, że może się spełnią – Boże Narodzenie, czy się tego chce, czy się nie chce, budzi to wieczne pragnienie cudowności. A cudowność ta nie jest niczym, co można by zdobyć lub zatrzymać, do nikogo nie należy, ale co roku się pojawia, jak coś, co dostaje się w prezencie.”

Wigilia Bożego Narodzenia  w polskiej tradycji świątecznej, w obchodach całego cyklu świąt Bożego Narodzenia zajmuje miejsce niezwykłe, najważniejsze. W całej Polsce wigilia to najpiękniejszy, magiczny dzień i wieczór w roku, dzień i wieczór cudów, niezwykłych przeżyć, największe w całym roku niezwykłe i cudowne święto rodzinne. Zarówno w przeszłości, jak i w naszych czasach, w całej Polsce, najważniejszym momentem, zarówno dnia wigilijnego, jak i wszystkich obchodów domowych Bożego Narodzenia jest wieczerza, nazywana wigilią.

Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,
Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,
Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.

 

Czas po wieczerzy upływał głównie na śpiewaniu kolęd. Do niedawna był to obyczaj powszechny w całej Polsce. Powszechna niegdyś tradycja wspólnego śpiewania kolęd niestety zanika, a warto do niej powrócić, bo kolędy są piękną oprawą polskich obchodów świątecznych Bożego Narodzenia. Obecnie kolędy polskie rozbrzmiewają w kościołach przez cały okres świąteczny, aż do 2 lutego. Można także podziwiać je, słuchając koncertów kolęd w kościoła, w instytucjach kultury, w programach telewizyjnych i radiowych. Ma polskie Boże Narodzenie niezliczone tradycje rodzinne i zwyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie i kultywowane w wielkiej i serdecznej szczerej potrzeby. W Gminnym Ośrodku Kultury w Repkach od lat  kultywuje się tradycje  bożonarodzeniowe. Ośrodek jest współorganizatorem Spotkań Opłatkowo-Noworocznych, koncertów kolęd, warsztatów nawiązujących do zdobnictwa bożonarodzeniowego. W tym roku 16 stycznia  odbył się ‘Koncert kolęd i pastorałek”, w którym wystąpiły dzieci i młodzież, uczestnicząca w zajęciach kół artystycznych prowadzonych przez panią Barbarę Flazińską. Usłyszeliśmy kolędy i pastorałki  w wykonaniu instrumentalnym i wokalnym. Podczas koncertu dwukrotnie  zabrzmiała między innymi kolęda „Wśród nocnej ciszy”, która wraz ze wspaniałą i uroczystą kolędą „Bóg się rodzi”, stała się symbolem polskich obchodów Bożego Narodzenia. Usłyszeliśmy pochodzące z XVIII wieku arcydziełko literackie i muzyczne  „Gdy śliczna Panna syna kołysała” i wiele innych pięknych, od wieków spiewanych kolęd i pastorałek. Podniosły nastrój koncertu budowały teksty o Bożym Narodzeniu czytane przez młodzież. Wzruszający był udział w koncercie  najmłodszych dzieci, które z werwą śpiewały wesołe pastorałki, a z wielkim onieśmieleniem przedstawiały się publiczności.                                                         

Nawiązaniem do tradycji  bożonarodzeniowych była inicjatywa zorganizowania przez Gminny Ośrodek Kultury w Repkach konkursu pt. „Rodzinna szopka bożonarodzeniowa”. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie przestrzennej szopki bożonarodzeniowej statycznej lub ruchomej, uwzględniającej elementy tradycji  Bożego Narodzenia.   Regulamin konkursu wykluczał użycie elementów kupionych. W całości praca musiała być wykonana własnoręcznie Wpłynęło 25 szopek. Po koncercie kolęd i pastorałek uroczyście podsumowano konkurs. – Wszystkie prace prezentują wysoki poziom oraz spełniają warunki konkursu, wszystkie zasługują na nagrodę, ale niestety konkursy żądzą się własnymi prawami. Komisja konkursowa oceniając prace kierowała się  takimi kryteriami jak : ogólne wrażenie artystyczne, kolorystyka, oryginalność ujęcia tematu, nawiązanie do tradycji, walory plastyczne oraz wkład pracy – powiedziała dyr. GOK Ewa Czarkowska. Wójt gminy Repki Apolonia Stasiuk wręczyła uczestnikom konkursu nagrody i dyplomy, gratulowała laureatom wygranej oraz podziękowała wszystkim uczestnikom konkursu za kultywowanie pięknych tradycji Bożego Narodzenia. Na koniec pani wójt i dyrektor ośrodka złożyły  życzenia noworoczne wszystkim osobom uczestniczącym w uroczystości.

Uroczystości towarzyszyła wystawa przepięknych szopek konkursowych.

Wyniki oceny szopek. :

MIEJSCE I – Katarzyna Bojar, Tobiasz Bojar, Tymoteusz Bojar, Gabriel Bojar

MIEJSCE I –Urszula Wojewódzka, Maciej Wojewódzki, Maica Lucena Ksiezak

MIEJSCE II –Natalia Krasnodębska

MIEJSCE II  - Kuba Konobrodzki, Kacper Konobrodzki, Andrzej Konobrodzki

MIEJSCE III  - Amelia Biernacka, Oliwia Biernacka, Katarzyna Biernacka

MIEJSCE III - Magdalena Głogowska

WYRÓŻNIENIE - Nikola Łęczycka, Kacper Łęczycki

WYRÓŻNIENIE - Paweł Gąsowski

WYRÓŻNIENIE - Przemysław Pietranik

WYRÓŻNIENIE - Milena Krasnodębska

 

                                                                                          Ewa Czarkowska

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}