W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Narodowe Czytanie w Zespole Szkół w Repkach

Narodowe czytanie w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół w Repkach

           

            4. września 2021 roku odbyła się 10. jubileuszowa edycja Narodowego Czytania. Tegoroczna lektura to dramat ,,Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Centralna  uroczystość z udziałem pary prezydenckiej odbyła się w Ogrodzie Saskim w Warszawie.
W ramach Narodowego Czytania w Szkole Podstawowej  w Repkach uczniowie klas ósmych wcielili się w role bohaterów dramatu Zapolskiej i zagrali kilka scenek. Przygotowali również ciekawą scenografię, rekwizyty i kostiumy, które przybliżyły atmosferę epoki, w której żyła Aniela Dulska.
Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Akcja została zainicjowana lekturą ,,Pana  Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach odbyło się  czytanie dzieł Aleksandra Fredry. A podczas następnych edycji przeczytano kolejno: ,,Trylogię”, ,,Lalkę”, ,,Quo vadis”, ,,Wesele”, ,,Przedwiośnie”, nowele polskie i ,,Balladynę”. A w tym roku lekturą była ,,Moralność pani Dulskiej”, którą Gabriela Zapolska napisała w 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny. Prapremiera sztuki odbyła się w Teatrze Miejskim w Krakowie. Potem wystawiono ją w Warszawie i we Lwowie. Na podstawie dramatu powstał pierwszy polski film dźwiękowy w 1930 roku.  Akcja utworu rozgrywa się na początku XX wieku we Lwowie w mieszkaniu Dulskich i  zawiera krytykę zasad mieszczańskich. Zapolska pokazała rodzinę mieszczańską, która żyje tylko pozornie uczciwie. Główna bohaterka Aniela Dulska jest osobą dwulicową, fałszywą, nieżyczliwą, gardzi ludźmi z niższych warstw społecznych. Toleruje romans syna ze służącą, dbając jedynie, aby sprawa nie wydała się i inni nie dowiedzieli się prawdy. Skrzywdzonej przez Zbyszka służącej płaci 1000 koron i wyrzuca z domu, aby pozbyć się problemu. W jej domu nie ma miejsca dla lokatorki, która popełnia błędy. Dulska uważa, że brudy należy prac w swoim domu, żeby inni nie poznali prawdy o jej rodzinie. Taka jest moralność pani Dulskiej.

Krystyna Cieciora

Urszula Terlikowska

 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}