W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Gminne obchody 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

Przemarsz na miejscowy cmentarz

W nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. wybuchło Powstanie Styczniowe – największy zryw niepodległościowy w naszej Ojczyźnie. I choć nie zakończyło się polskim zwycięstwem, to umocniło ducha patriotyzmu w naszych przodkach. W Powstaniu Styczniowym wzięło udział wiele osób z naszego regionu. Wśród nich ks. gen. Stanisław Brzóska i spoczywający na cmentarzu w Wyrozębach: Leon „Sulima” Sułkowski i Władysław Wilkiewicz.
W niedzielę 22 stycznia 2023 r. miejscowa społeczność na czele z Wójt Gminy Repki Apolonią Stasiuk, przedstawicielami Rady Gminy Repki i Rady Powiatu Sokołowskiego, Dyrekcją szkół z Wyroząb i Repek, reprezentacją OSP Wyrozęby zgromadziła się w kościele w Wyrozębach, aby uczcić rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Mszę św. w intencji poległych Powstańców Styczniowych sprawowali: ks. prał. ppor. Bernard Błoński (dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Siedlcach), ks. kan. Mariusz Bartosiak (Oficjał Sądu Biskupiego w Drohiczynie) i ks. Robert Nowaszewski (miejscowy proboszcz). W kazaniu ks. Prałat nawiązał do historii walk powstańczych, a szczególnie postaci związanych z naszą okolicą.
Po Mszy św. Przewodniczący Rady Powiatu Jacek Odziemczyk w swoim wystąpieniu przybliżył postacie Powstańców Styczniowych związanych z terenem gminy i powiatu.
Zakończenie uroczystości miało miejsce na cmentarzu przy grobach Powstańców, gdzie po krótkiej modlitwie odśpiewano hymn państwowy oraz złożono wiązanki i znicze.

 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}