W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Gminne dożynki w Wyrozębach

Dożynki Gminne 2021 r.

Tak jak przed wiekami tak i dziś na wsi  kultywowana jest tradycja dożynkowa. Również w Wyrozębach-Podawcach w niedzielę, 5 września obchodzono uroczyście Dożynki Gminne. Uroczystości rozpoczęły  się tradycyjnie dziękczynną mszą św. którą celebrował proboszcz parafii Wyrozęby Robert Nowaczewski, Słowo Boże wygłosił ks. Mariusz Bartosiak – oficjał Sądu  Diecezjalnego w Drohiczynie. Po nabożeństwie korowód na czele ze starostami dożynek  udał się na plac przed miejscową remizą OSP. W pięknym kolorowym korowodzie  uczestniczyło 13 wieńców niesionych przez grupy dożynkowe reprezentujące sołectwa i Koła Gospodyń Wiejskich.

Honory  starostów dożynkowych  pełnili Katarzyna  Nasiłowska i Leszek Teodorczuk.

Pani Katarzyna Nasiłowska z mężem Piotrem  prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne w Wyrozębach-Podawcach od 2004r. Powierzchnia własnych użytków rolnych wynosi 33ha. Gospodarstwo ukierunkowane jest na hodowlę bydła mlecznego, opasowego oraz uprawę roślinną. Liczba stada wynosi 75 sztuk bydła, w tym 26 krów mlecznych. Państwo Nasiłowscy  wielokrotnie korzystali z funduszy unijnych, co umożliwiło rozwój ich gospodarstwa. W nowoczesnym gospodarstwie osiągają wysoką  jakość i wydajność mleka.   Dzięki zmechanizowanej bazie magazynowej mogą długotrwale przechowywać zebrane plony. Gospodarstwo  sukcesywnie powiększane i modernizowane  ma bardzo duże perspektywy rozwoju. W 2019r. otrzymali nagrodę za zajęcie I miejsca w XVII Ogólnopolskim Konkursie „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” na etapie regionalnym oraz wyróżnienie na szczeblu wojewódzkim. Są rodzicami trójki wspaniałych dzieci: Gabrysi, Bartka i Agatki. Państwo Nasiłowscy mają nadzieję, że któreś z ich dzieci w przyszłości będzie prowadziło rodzinne gospodarstwo. Pani Katarzyna jako żona i matka stara się być całodobowym niezawodnym wsparciem dla swojej rodziny.

Pan Leszek Teodorczuk  mieszka w  Gałkach, z żoną Jolantą i z pomocą synów prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 125 ha. Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego. Liczba stada wynosi 140 sztuk w tym 70 szt. bydła mlecznego. W nowoczesnym, sukcesywnie  modernizowanym gospodarstwie uzyskują bardzo wysoką wydajność i jakość  mleka. Państwo Teodorczukowie odważnie sięgają po środki unijne. Wielokrotnie korzystali z funduszy unijnych, przeznaczając je na rozwój gospodarstwa rolnego, co znacząco wpłynęło na  poprawę jego rentowności. W zmodernizowanym gospodarstwie  Państwo Teodorczukowie wdrażają także nowoczesne technologie usprawniające prowadzoną działalność rolną. Nowsze, bardziej zaawansowane maszyny pozwalają im zwiększyć wydajność i efektywność pracy. Za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa Pan Leszek Teodorczuk został odznaczony  odznaką honorową „Zasłużony dla Rolnictwa.

Państwo Teodorczukowie mają dwóch synów, którzy  wybrali rolniczy kierunek edukacji z myślą kontynuowania dzieła rodziców.

- Przyjmij gospodarzu od nas ten bochen chleba upieczony ze zboża naszych pól. Uszanuj go i gospodaruj tak, żeby go nikomu nie zabrakowało - mówiąc te słowa  starostowie dożynek przekazali chleb wójt Gminy Repki Apolonii Stasiuk i przewodniczącemu Rady Gminy Adamowi Czarnockiemu, którzy  wraz ze starostami dzielili się nim z zebraną społecznością.

- W naszym kraju chleb to szczególny symbol urodzaju i dostatku, szacunku i oddania. To nieodłączny element polskiej gościnności i dzielenia się z drugim człowiekiem – mówił prowadzący imprezę Paweł Kryszczuk.

Podczas uroczystości przepięknie prezentowały się wieńce dożynkowe przygotowane przez mieszkańców i koła gospodyń wiejskich . Wieńce zaprezentowały mieszkańcy Ostrówka, Wyroząb-Konat, Wyroząb-Podawc, Skwierczyna-Dworu, Skwierczyna Wsi, Kobylan Skorupek, Liszek, Borychowa, Sawic-Wsi, oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Repkach,  w Liszkach,  w Czaplach Andrelewiczach i  w Wasilewie Szlacheckim. Wszystkie uczestniczyły w konkursie , jednakże komisja konkursowa uznała , że wszystkie wieńce, ze względu ich  piękno i  oryginalność,  zasługują na pierwszą nagrodę.

Wójt Gminy Repki w swoim wystąpieniu podkreśliła, że postęp techniczny wprawdzie ułatwia pracę rolników, jednak nadal jest  ona pracochłonna i w dużym stopniu zależna od zjawisk natury. Pani wójt podkreśliła, że samorząd z całą troską podchodzi do podniesienia jakości życia mieszkańców Gminy Repki. W tym roku gmina Repki wyremontowała 2,5 km. dróg, a obecnie trwają prace na ponad 4 km. Wyremontowane zostały świetlice w Wyrozębach  i Sawicach. Remonty przeprowadzono w Zespole Szkól w Repkach, Wyrozębach i Skrzeszewie. 1 września  uruchomiono Klub Maluch +. Trwa remont ośrodka zdrowia w Repkach.  W tym roku powstały 4 km. wodociągu i kolejne przydomowe oczyszczalnie ścieków. Prowadzona jest gazyfikacja gminy oraz rewitalizowany jest 22-hektarowy park w Repkach.                                                                                                                           

Radny Bogdan Czarnocki odczytał list od władz powiatu sokołowskiego, skierowany do rolników z gminy Repki.                                                                                          

Tradycyjnie Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przeprowadziła konkurs dla, rolników pt. „Pracuj bezpiecznie”. Stoiska informacyjne uruchomili KRUS, Powiatowy Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Sokołowie Podlaskim oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Sokołowie Podl.

Organizatorzy dożynek zachęcali do szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, organizując  stoisko promocyjne „Szczepimy się” oraz punkt szczepień, stwarzając uczestnikom dożynek dogodną możliwość szczepienia się.

Dużym powodzeniem wśród dzieci, cieszyły  się zabawy animacyjne, foto budka  oferowane przez AnimAda oraz  urządzenia rekreacyjne.

Na dożynkach nie zabrakło akcentu sportowego. Na boisku „Orlik” rozegrano Dożynkowym Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Repki. Drużyna ze Skrzeszewa zdobyła pierwsze miejsce, drugie MTS Sokołów Podlaski, trzecie Czekanów.

Dużo działo się na scenie. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Obok akcentów ludowych wystąpiły akcenty dance, disco polo i rockowe. Na scenie wystąpiły „Jabłoniacy”, Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie”, Kapela Wuja Krzycha, zespół Freestyle, grupa KPR. Koncert KAMASUTRY zgromadził bardzo dużo odbiorców. Energetyczny  występ wokalistki i towarzyszących jej tancerek rozgrzał publiczność. Kamasutra podbiła  publiczność wykonując takie hity jak : „Dla mnie ty”, „ Bedę tylko twoja”, „Chce cię mieć na chwilę”, „Do nieba bram” i inne.

Atmosfera dożynek była  wyjątkowo swojska, w dużym stopniu przyczynił się do tego unoszący  się zapach grochówki i potraw z grilla, którymi organizatorzy częstowali uczestników imprezy.

 

Wójt Gminy Repki i Gminny Ośrodek Kultury w Repkach  pragną podziękować sponsorom oraz firmom i organizacjom ,które uświetniły Gminne Święto   Plonów.

Są to :

  1. Gospodarstwo Rolne Państwa Katarzyny i Piotra Nasiłowskich
  2. Gospodarstwo Rolne Państwa Jolanty i Leszka Teodorczuk
  3.  Ochotnicza Straż Pożarna w Wyrozębach
  4. Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podl
  5. Związek Komunalny „Paprotnia”
  6. Centrum Szkoleniowe „Acze” w Sokołowie Podl. Pana Andrzeja Czerkasa
  7. Młyn „Bracia Górscy”
  8. Agencja Rolna Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa
  9. Powiatowy Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Sokołowie Podlaskim
  10. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Sokołowie Podlaskim
  11.  „Sprzedaż węgla” Władysława Września

Zdjęcia (43)

{"register":{"columns":[]}}