Dożynki Gminne – Repki 2024
Zgodnie z tradycją w pierwszą niedzielę września mieszkańcy Gminy Repki spotkali się w Wyrozębach – Podawcach, by wspólnie celebrować gminne święto plonów i zbiorów, a także by podziękować za ciężką pracę rolników i ich trud włożony w tegoroczne plony.
Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się Mszą Świętą i została odprawiona w intencji rolników. W tym roku Mszę Św. celebrował ks. Biskup Senior Tadeusz Pikus. Po nabożeństwie korowód wieńcowy, który w tym roku rekordowo liczył 19 wieńców, wyruszył na plac przy budynku OSP.
Wójt Gminy Repki Apolonia Stasiuk rozpoczęła dożynki witając zgromadzonych gości i mieszkańców, dziękując za ich obecność oraz za trud włożony w przygotowanie dożynek. Wśród zgromadzonych znaleźli się m.in.: Starosta Powiatu Sokołowskiego Adam Góral, Wicestarosta Zbigniew Czerkas, wójtowie sąsiednich gmin, ks. Biskup Senior Tadeusz Pikus, księża z terenu całej gminy, przedstawiciele instytucji samorządowych, przedstawiciele oświaty, policja, straż pożarna, członkowie Kół Gospodyń Wiejskich, lokalni przedsiębiorcy, sponsorzy, firmy i organizacje.
W swoim wystąpieniu Pani Wójt nawiązała do ważnej rocznicy, która przypadała na
1 września. To właśnie w tym dniu w 1939 roku wybuchła II wojna światowa, wydarzenie, które na zawsze zmieniło oblicze naszego kraju i świata. Wspominając tamte tragiczne chwile, oddajemy hołd wszystkim, którzy w imię wolności i niepodległości walczyli o naszą ojczyznę. To dzięki ich poświęceniu możemy dziś cieszyć się życiem w pokoju i harmonii, a także pielęgnować nasze tradycje. Warto w tym szczególnym dniu pamiętać o historii, która uczy nas, jak ważne są jedność i solidarność w obliczu trudności.
Część obrzędową rozpoczęli Starostowie przekazując chleb Gospodarzom Gminy: Wójt Gminy Repki Apolonii Stasiuk i Przewodniczącemu Rady Gminy Adamowi Czarnockiemu.
W tym roku Starostami Dożynek byli Pani Katarzyna Cielemęcka z miejscowości Szkopy i Pan Marek Jaszczuk z miejscowości Borychów. Obrzęd dzielenia chlebem uświetnił występ „Kapeli Wuja Krzycha” ze Skrzeszewa.
Kolejnym punktem uroczystości były występy artystyczne. Jako pierwszy na scenie wystąpił Zespół Marysieńki. Następnie mieliśmy okazję zobaczyć występ PNC DANCE STUDIO, gdzie zaprezentowała się także grupa z Repek. Na scenie wystąpiły także dzieci i młodzież z Gminnego Ośrodka Kultury w Repkach. Muzycznie wydarzenie ubarwił swoim występem także Zespół VOCI CANTATI.
Szczególnym zainteresowaniem cieszył się koncert Zespołu Defis, który przyciągnął ogromną widownię. Publiczność miała okazję wspólnie śpiewać znane wszystkim utwory. Wokaliści swoją muzyką porwali zgromadzone tłumy do wspólnej tanecznej zabawy.
Ważnym elementem uroczystości było wręczenie nagród delegacjom wieńcowym. W tym roku rekordowo mieliśmy, aż 19 delegacji wieńcowych. Pani Wójt Apolonia Stasiuk skierowała szczególne słowa uznania za wysiłek i trud włożony w przygotowanie tych pięknych wieńców. To niezwykle ważna tradycja dożynek, którą należy kultywować. Szczególne podziękowania zostały skierowane do Kół Gospodyń Wiejskich, które przygotowały także pyszny poczęstunek.
Słowa podziękowania zostały skierowane także do Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyrozębach za nieocenioną pomoc w organizacji Dożynek Gminnych – Repki 2024 oraz za poświęcenie i gotowość do działania.
W trakcie dożynek wręczono także odznaczenie „Zasłużony dla rolnictwa” kolejnemu mieszkańcowi naszej gminy - Panu Piotrowi Nasiłowskiemu z miejscowości Wyrozęby – Podawce. Jesteśmy dumni, iż na terenie Gminy Repki są Rolnicy, którzy dzięki swojej ciężkiej pracy zostają docenieni!
Nie zabrakło również akcentu sportowego, gdyż na boisku w Repkach i Skrzeszewie rozegrany został turniej o Puchar Wójta Gminy Repki w którym rywalizowało 9 drużyn. Zwyciężyła drużyna z Niecieczy, kolejne miejsca zajęły drużyny: INTER i Skrzeszew. Królem strzelców turnieju został Patryk Bolesta z drużyny Nieciecz, natomiast najlepszym bramkarzem turnieju był Jakub Benedykciuk z drużyny Skrzeszew.
W czasie dożynek Placówka Terenowa KRUS przeprowadziła konkurs wiedzy o BHP podczas pracy rolniczej pod nazwą 'Pracuj bezpiecznie” dla rolników. Pierwsze miejsce zajął Marek Rulski z miejscowości Przeździatka Kolonia, drugie Paulina Maleszewska zamieszkująca Budy Kupientyńskie, a trzecie Sławomir Gałecki z miejscowości Włodki. Nagrody ufundowała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Impreza była pełna atrakcji dla wszystkich pokoleń, które pozwoliły miło spędzić czas. Na dzieci czekało wiele atrakcji, dmuchańce, animacje, a także wata cukrowa i popcorn. Mieszkańcy mieli okazję skosztować nie tylko pyszności przygotowane przez KGW, ale również grochówki i potraw z grilla, którymi częstowali Organizatorzy. W trakcie wydarzenia mieliśmy okazję odwiedzić wiele stoisk handlowych oraz informacyjno-promocyjnych.
Dożynkowe świętowanie tradycyjnie zakończyła potańcówka. Mieszkańcy naszej gminy, a także przybyli goście świętowali do późnych godzin nocnych, korzystając z uroków naszych dożynek. Dożynki Gminne to nie tylko czas świętowania, ale także okazja do integracji społeczności, kultywowania tradycji oraz wspólnego dziękowania za plony. Organizatorzy pragną jeszcze raz podziękować wszystkim sponsorom, firmom, organizacjom, które wsparły nasza inicjatywę, włączyły się w przygotowania oraz uświetniły dożynki swoją obecnością. Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy Gminnych Dożynek bawili się świetnie i każdy miał okazję skosztować pyszności.
Do zobaczenia za rok!
Relacja zdjęciowa znajduje się pod linkiem: