W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

20 uczniów i 4 opiekunów Zespołu Szkół w Repkach brało udział w przedsięwzięciu "Jesteśmy Europejczykami - poznajmy się"

Uczniowie ZSZ Repki wraz z opiekumani w ramach PMU

20 uczniów i 4 opiekunów Zespołu Szkół w Repkach brało udział w przedsięwzięciu  Jesteśmy Europejczykami-poznajmy się w ramach  projektu nr  2021-1-PMU-4276, „Ponadnarodowa mobilność uczniów” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Dofinansowanie projektu ze środków UE to 169 530,00 zł.

Celem projektu było kształcenie wśród uczestników projektu kompetencji cyfrowych, kompetencji wielojęzyczności, kompetencji w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej oraz kompetencji osobistych, społecznych i w zakresie uczenia się.

Rekrutacja uczestników projektu została przeprowadzona w oparciu o regulamin zawierający kryteria rekrutacyjne, zamieszczony na stronie internetowej szkoły. Uczniowie zakwalifikowani do projektu od 15.05-26.05.2023 r. uczestniczyli w obowiązkowych zajęciach w ramach przygotowania do mobilności. Wzięli udział w 12 godzinnym przygotowaniu językowym (kurs  j. angielskiego - 10 h i języka greckiego - 2 h), ponadto uczestniczyli w 5 godzinnych zajęciach kulturowych oraz 3 godzinnym przygotowaniu pedagogicznym. Przygotowywali również prezentacje w języku angielskim promujące naszą szkołę, region i kraj.

28.05. 2023 r. w pełnym składzie wyruszyliśmy na niezapomnianą przygodę do Grecji.

Tam przez kolejnych 14 dni realizowaliśmy program przedsięwzięcia. Realizacja projektu odbywała się poprzez udział w zajęciach lekcyjnych, warsztatach,  wycieczkach edukacyjnych oraz w zajęciach sportowych, grach i zabawach. W trakcie zajęć uczestnicy mieli okazję uczyć się języka greckiego, poszerzać wiedzę z zakresu kultury, tradycji, zwyczajów, historii i geografii Grecji, uczyli się greckich piosenek i tańców, uczestniczyli również w warsztatach kulinarnych. Pobyt stał się doskonałą okazją  do doskonalenia znajomości języka angielskiego, jako języka komunikacji w codziennych sytuacjach.

Podczas pobytu młodzież poznawała kulturę Grecji, a także dzieliła się swoją wiedzą na temat kultury i obyczajów naszego regionu Mazowsza i Podlasia. Bardzo aktywnie uczestniczyliśmy w mobilności, przygotowywaliśmy plakaty, prezentacje, słowniki itp.  Zachwyt wzbudziły wycieczki do Masywu Meteorów, na wyspę Skiathos, w góry Olimpu, gdzie między innymi uczniowie mogli podziwiać przepiękny Wąwóz Enipeas, Łaźnie Afrodyty oraz Wodospad Zeusa. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła też wycieczka do górskiej wioski Stary Panteleimon, położonej na wysokości 460 m.n.p.m., na wschodnim zboczu masywu Olimpu. Odwiedzając takie miejsca uczestnicy wyjazdu zapoznawali się ze specyfiką kultury greckiej , mieli też możliwość doskonalenia swoich kompetencji językowych. Odwiedzając miasta Thesalonniki i  Dion uczniowie zapoznali się ze starożytnymi budowlami, między innymi zobaczyli ruiny Mauzoleum i  Łuku Galeriusza oraz amfiteatr z czasów hellenistycznych. Niezapomniane i pełne wzruszeń wydarzenie miało miejsce w Dionie, gdzie nasi uczniowie w starożytnym amfiteatrze zatańczyli nasz narodowy taniec polonez do muzyki Wojciecha Killara z filmu „Pan Tadeusz”. Zwiedziliśmy także zamek w Platamonas, mieliśmy okazję zobaczyć targ w Leptokarii, muzeum geologiczne i archeologiczne oraz Paralię. Braliśmy udział także w Międzyszkolnych Zawodach Sportowych, w których nasi uczniowie zdobyli I miejsce w siatkówce plażowej par mieszanych, I miejsce w przeciąganiu liny dziewcząt i finał w Limbo.

 

 

Wyjazd do Grecji był dla wszystkich uczestników wielkim przeżyciem, mieli okazję zobaczyć kraj, który jest kolebką europejskiej cywilizacji, podziwiać piękne śródziemnomorskie krajobrazy i zwiedzać bezcenne zabytki, pochodzące z różnych epok. Dzięki udziałowi w mobilności zwiększyliśmy poziom kompetencji cyfrowych, kompetencji wielojęzyczności, kompetencji w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej oraz kompetencji osobistych, społecznych i w zakresie uczenia się.  Udział w wyjeździe projektowym  zwiększył pewność siebie uczestników, zminimalizował bariery językowe,  a także nauczył współdziałania w grupie. Posumowaniem mobilności było wyróżnienie i nagrodzenie uczestników za ich aktywność i zaangażowanie oraz wręczenie certyfikatów. Po powrocie do Polski zorganizowaliśmy Dzień Grecki dla całej społeczności szkolnej - uczniów, nauczycieli i rodziców. Uczniowie klasy 7 i 8 podzielili się swoimi wrażeniami z wyjazdu i zdobytymi umiejętnościami, zatańczyli tradycyjny taniec grecki oraz zaprezentowali prezentację multimedialną podsumowującą mobilność.

Pobyt w Grecji pozostanie na długo w naszych wspomnieniach.

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}