W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Czyste Powietrze

jw

Zmiany od 3 stycznia 2023 roku

3 stycznia 2023 roku wejdą w życie nowe zasady w programie „Czyste Powietrze”.

Zmiany będą polegać na:

  1. Podwyższeniu progów dochodowych w gospodarstwach wieloosobowych i jednoosobowych (np. dotychczas dochód na osobę w gospodarstwie domowym poniżej 900 zł gwarantował możliwość uzyskania 90% dotacji, obecnie będzie to 1090 zł).
  2. Podwyższeniu kwoty wsparcia finansowego (nawet do 135 tys. zł, gdzie dotychczas maksymalna kwota to 79 tys. zł).
  3. Braku określenia granicy kosztów kwalifikowanych dla takich inwestycji jak: wymiana stolarki okiennej i drzwiowej oraz docieplenie przegród budowlanych. Dotychczas koszt kwalifikowany, od którego liczona była dotacja w przypadku np. docieplenia ścian to 150 zł/m2 co przy 90% dotacji wynosiło 135 zł/m2 (mimo wyższych kosztów wykonania takiej powierzchni docieplenia).
  4. Niekwalifikowaniu podatku VAT.
    To oznacza, że wskazany w regulaminie programu koszt kwalifikowany to wartość netto faktur i rachunków.
  5. Dopuszczeniu do uzyskania dotacji na kocioł dwupaliwowy (pellet/drewno). *pod warunkiem, że będzie to kocioł o obniżonej emisyjności ** nie kwalifikują się do dotacji żadne kotły węglowe
  6. Kotły na drewno i/lub pellet o nieobniżonej emisyjności cząstek stałych (o wartości ≤ 20 mg/m3) będą dotowane tylko dla wniosków złożonych do 30 czerwca 2023 (to znaczy że od lipca 2023 kotły na te paliwa muszą spełniać wymóg obniżonej emisyjności).
  7. Podniesieniu kwoty dotacji na mikroinstalację fotowoltaiczną (zrównanie kwoty z programem Mój Prąd).
  8. Premiowaniu inwestycji obejmujących kompleksową termomodernizację tzn. wyższe kwoty łącznej dotacji dla budynku, dla którego łącznie spełniono warunki (a + b + c):
    a. Został przeprowadzony audyt energetyczny budynku/lokalu mieszkalnego i został złożony wraz z wnioskiem o płatność Dokument podsumowujący audyt energetyczny budynku
    b. Osiągnięto co najmniej jeden wskaźnik kompleksowej termomodernizacji:
    - zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową do 80 kWh/(m2*rok) lub
    - zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową o minimum 40%;
    c. Zrealizowany został w całości wariant z audytu energetycznego gwarantujący osiągnięcie co najmniej jednego ze wskaźników określonych w ppkt b, nie później, niż do dnia zakończenia realizacji przedsięwzięcia.
  9. Umożliwieniu składania drugiego* wniosku (pod warunkiem rozliczenia poprzednio składanego wniosku i na inny zakres niż dotychczas rozliczone przedsięwzięcie).
    Przykład: wniosek złożono 15.05.2020 roku. Wnioskowano o zmianę kotła, instalację co. i c.w.u. oraz wymianę okien. Obecnie można wnioskować na pozostałe elementy np. wymiana drzwi zewnętrznych i docieplenie przegród budowlanych.
    *Jeśli pierwszy wniosek składano do 14.05.2020, drugi wniosek w roku 2021/2022, to można złożyć obecnie 3 wniosek o dotację (na zakres nierozliczany we wcześniejszych dwóch wnioskach).

Przypominamy, że program Czyste Powietrze skierowany jest do właścicieli budynków jednorodzinnych (posiadających nie więcej niż 2 lokale mieszkalne), z uregulowaną sytuacją prawną.

Wniosek o dofinansowanie można złożyć do 6 miesięcy od poniesienia pierwszego wydatku na modernizację (istotna data wystawienia faktury/rachunku).

Czas na prace od momentu złożenia wniosku o dofinansowanie to od 18 miesięcy w przypadku dotacji z prefinansowaniem,  do 36 miesięcy w pozostałych przypadkach.

Szczegółowy regulamin z załącznikami znajduje się na stronie:
https://czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze/#do-pobrania (dokumenty obowiązujące od 03.01.2023)

W pok. nr 4 doradcy udzielać będą informacji na temat wnioskowania o dotację na nowych zasadach.

 

Poniżej link do webinarium omawiającego najnowsze zmiany:

Materiały

Cykl webinariów poświęconych programowi Czyste Powietrze - realizowany przez WFOŚiGW w Białymstoku (warto wziąć udział)
Dokładne informacje:

Wideo

Czyste powietrze - zmiany od 1 lipca 2021r.

Jeśli chcesz złożyć wniosek, dowiedzieć się więcej o programie  - zgłoś się do nas (pok. nr 4 w Urzędzie Gminy w Lutocinie)

Materiały

Zmiany cz.1
ZMIANY​_OD​_1-07-2021.jpg 0.36MB
Zmiany cz.2
ZMIANY​_OD​_1-07-2021​_2.jpg 0.40MB
Zmiany cz.3
ZMIANY​_OD​_1-07-2021​_3.jpg 0.44MB
WT
wymagania​_techniczne​_16012019.pdf 0.78MB

Wideo

{"register":{"columns":[]}}