Szczepienie przeciwko wściekliźnie – obowiązek każdego opiekuna psa!
Wścieklizna to jedna z najgroźniejszych chorób wirusowych. Atakuje centralny układ nerwowy i może dotknąć wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzi. Okres inkubacji choroby (czyli okres od momentu zakażenia do wystąpienia objawów klinicznych) może trwać od kilku dni do kilku miesięcy, a jej objawy pojawiają się nagle i prowadzą do nieodwracalnych uszkodzeń.
Po wystąpieniu objawów choroba niemal zawsze kończy się śmiercią. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, w tym regularne szczepienia!
Szczepienie przeciwko wściekliźnie – obowiązek każdego opiekuna psa!
Zgodnie z polskim prawem, każdy pies powyżej 3. miesiąca życia musi zostać zaszczepiony w ciągu 30 dni od osiągnięcia tego wieku, a następnie regularnie, co 12 miesięcy. Brak szczepienia to nie tylko ogromne ryzyko zdrowotne, ale również mandat dla opiekuna!
Jak dochodzi do zakażenia?
Wirus wścieklizny przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową (np. pogryzienie). Zakażenie może nastąpić także drogą aerogenną, dospojówkową lub poprzez transplantację narządów. W Polsce głównym rezerwuarem wirusa są lisy rude, ale zagrożenie stanowić mogą również nietoperze, dzikie i domowe zwierzęta, w tym psy i koty.
Objawy wścieklizny
U zwierząt choroba może przebiegać w formie:
- szałowej – zwierzęta stają się agresywne, atakują bez powodu, mają trudności z przełykaniem i nadmiernie się ślinią, cierpią na światłowstręt, boją się wody i dotyku, a także mają przekrwione oczy,
- cichej – postępujące porażenia kończyn, śmierć w wyniku niewydolności oddechowej.
Co zrobić w przypadku pogryzienia przez zwierzę?
Jeśli ugryzł Cię pies, kot lub dzikie zwierzę:
• dokładnie przemyj ranę wodą z mydłem,
• jak najszybciej zgłoś się do lekarza – możliwe będzie podanie szczepień poekspozycyjnych!
Widzisz podejrzane zachowanie zwierzęcia? Reaguj!
Jeśli zauważyłeś zwierzę z nietypowym zachowaniem (agresja, utrata lęku przed ludźmi, porażenia) – NIE ZBLIŻAJ SIĘ! Natychmiast poinformuj Powiatowego Lekarza Weterynarii.
Nie ryzykuj! Chroń siebie i swoje zwierzę!